Welcome to Online Quants Test in AffairsCloud.com. We are starting IBPS PO Main 2016 Course and we are creating sample questions in Quants section, type of which will be asked in IBPS PO 2016 !!!

You have already completed the quiz before. Hence you can not start it again.

Quiz is loading...

You must sign in or sign up to start the quiz.

You have to finish following quiz, to start this quiz:

Results

0 of 10 questions answered correctly

Your time:

Time has elapsed

You have reached 0 of 0 points, (0)

Categories

Quantitative Aptitude0%

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

Answered

Review

Question 1 of 10

1. Question

1 points

Category: Quantitative Aptitude

Directions (1-5): Each Question below is followed by two statements I and II. You have to determine whether the data given in the statement is sufficient for answering the question or not. You should use the data and your knowledge of Mathematics to choose between the possible answers.

What is the monthly income of Mr.Suresh?
I. Mr.Suresh spends 85% of his income on various items and remaining amount is saved
II. Monthly savings of Suresh are 4500
III. Out of the total money spent by Suresh in a month, one-fifth is spent on food and remaining amount of Rs.20400 on other items.

Correct

Explanation :
Let the income of Suresh = y
From I and II
15% of y = 4500 => y = 30000
From II and III
4/5th of expenditure = 20400 => Expenditure = Rs. 25500, Savings = Rs.4500
Income = 25500 + 4500 = 30000
From I and III
4/5 of 85% of x = 20400
x = 30000
Thus any two of the three statements, are sufficient to answer the question.

Incorrect

Explanation :
Let the income of Suresh = y
From I and II
15% of y = 4500 => y = 30000
From II and III
4/5th of expenditure = 20400 => Expenditure = Rs. 25500, Savings = Rs.4500
Income = 25500 + 4500 = 30000
From I and III
4/5 of 85% of x = 20400
x = 30000
Thus any two of the three statements, are sufficient to answer the question.

Question 2 of 10

2. Question

1 points

Category: Quantitative Aptitude

Directions (1-5): Each Question below is followed by two statements I and II. You have to determine whether the data given in the statement is sufficient for answering the question or not. You should use the data and your knowledge of Mathematics to choose between the possible answers.

What is the labelled price of an article?
I. The cost price of an article is Rs.500
II. The selling price after offering 5% discount on the labelled price is Rs.608
III. The profit earned would have been 28% if no discount had been offered

Correct

Explanation :
From II
x – labelled price
x * 95/100 = 608
x = 640
From I and III
CP = 500
Labelled Price = 500 * 128/100 = 640

Incorrect

Explanation :
From II
x – labelled price
x * 95/100 = 608
x = 640
From I and III
CP = 500
Labelled Price = 500 * 128/100 = 640

Question 3 of 10

3. Question

1 points

Category: Quantitative Aptitude

Directions (1-5): Each Question below is followed by two statements I and II. You have to determine whether the data given in the statement is sufficient for answering the question or not. You should use the data and your knowledge of Mathematics to choose between the possible answers.

How many students passed in first class?
Statements:
I. 95% of the students who appeared in examination have passed either in first class or in seconds class or in pass class.
II. 1000 students have passed in second class.
III. Number of students passed in pass class is 45% of those passed in second class.

Correct

Explanation:
From Statement II and III we can find out the total number of second class and pass class students only. Statement I does not provide any information.

Incorrect

Explanation:
From Statement II and III we can find out the total number of second class and pass class students only. Statement I does not provide any information.

Question 4 of 10

4. Question

1 points

Category: Quantitative Aptitude

Directions (1-5): Each Question below is followed by two statements I and II. You have to determine whether the data given in the statement is sufficient for answering the question or not. You should use the data and your knowledge of Mathematics to choose between the possible answers.

What is the amount invested in PPF?
Statements:
I. The amounts invested in RD and PPF are in the ratio of 2 : 3 respectively.
II. Amount invested in RD is 40% of the total amount invested.
III. Amount invested in RD is Rs. 45,000/-

Correct

Explanation:
From Statement I : Amounts invested in RD and PPF are in the ratio = 2 : 3
From Statement II : RD/PPF = 40/60 = 2:3
From Statement III : x = 45,000

Incorrect

Explanation:
From Statement I : Amounts invested in RD and PPF are in the ratio = 2 : 3
From Statement II : RD/PPF = 40/60 = 2:3
From Statement III : x = 45,000

Question 5 of 10

5. Question

1 points

Category: Quantitative Aptitude

Directions (1-5): Each Question below is followed by two statements I and II. You have to determine whether the data given in the statement is sufficient for answering the question or not. You should use the data and your knowledge of Mathematics to choose between the possible answers.

What is the average speed of a car ?
I. The average speed of the car is five times the average speed of a van whereas the average speed of a bus is 50 km/hr.
II. The average speed of the van is half the average speed of a train whereas the average speed of a Jeep is 45 km/hr.

Correct

Incorrect

Question 6 of 10

6. Question

1 points

Category: Quantitative Aptitude

Directions(Q.No – 6 -10): Study the following information carefully and answer the questions that follow:
Percentagewise distribution of teachers who teach six different subjects
Total Number of Teachers = 1800

If two-ninths of the teachers who teach Physics are females, then the number of male Physics teachers is approximately what per cent of the total number of teachers who teach Economics?

Correct

Explanation :
Number of teachers in Physics = 17/100 * 1800 = 306
Number of male teachers in Physics = 7/9 * 306 = 238
Number of teachers in Economics = 23/100 * 1800 = 414
% = 238 / 414 * 100 = 57%

Incorrect

Explanation :
Number of teachers in Physics = 17/100 * 1800 = 306
Number of male teachers in Physics = 7/9 * 306 = 238
Number of teachers in Economics = 23/100 * 1800 = 414
% = 238 / 414 * 100 = 57%

Question 7 of 10

7. Question

1 points

Category: Quantitative Aptitude

Directions(Q.No – 6 -10): Study the following information carefully and answer the questions that follow:
Percentagewise distribution of teachers who teach six different subjects
Total Number of Teachers = 1800

In Nanotechnology, number of male teachers and female teachers are in the ratio of 1:1. If one-third of the teachers who teach Economics are females and the percentage of female teachers in Nanotechnology equals to the percentage of female teachers in Biology then what is the total numbers of male teachers who teach Economics, Nanotechnology and Biology?

Correct

Explanation :
Number of male teachers who teach Economics = 2/3 * 23/100 * 1800 = 276
Number of male teachers who teach Nanotechnology = 1/2 * 27/100 * 1800 = 243
% of female teachers who teach Biology = % of female teachers who teach Biology i.e 50%
Therefore Number of male teachers who teach Biology = 50/100 * 12/100 * 1800 = 108
Total = 276 + 243 + 108 = 627

Incorrect

Explanation :
Number of male teachers who teach Economics = 2/3 * 23/100 * 1800 = 276
Number of male teachers who teach Nanotechnology = 1/2 * 27/100 * 1800 = 243
% of female teachers who teach Biology = % of female teachers who teach Biology i.e 50%
Therefore Number of male teachers who teach Biology = 50/100 * 12/100 * 1800 = 108
Total = 276 + 243 + 108 = 627

Question 8 of 10

8. Question

1 points

Category: Quantitative Aptitude

Directions(Q.No – 6 -10): Study the following information carefully and answer the questions that follow:
Percentagewise distribution of teachers who teach six different subjects
Total Number of Teachers = 1800

What is difference between the total number of teacher who teach Nanotechnology and Physics together and total number of teacher who teach Statistics and Biology together?.

Correct

Explanation:
Total number of teacher who teach Nanotechnology and Physics = 44% of 1800
Total number of teacher who teach Statistics and Biology = 25% of 1800
Difference = 19% of 1800 = 342

Incorrect

Explanation:
Total number of teacher who teach Nanotechnology and Physics = 44% of 1800
Total number of teacher who teach Statistics and Biology = 25% of 1800
Difference = 19% of 1800 = 342

Question 9 of 10

9. Question

1 points

Category: Quantitative Aptitude

Directions(Q.No – 6 -10): Study the following information carefully and answer the questions that follow:
Percentagewise distribution of teachers who teach six different subjects
Total Number of Teachers = 1800

If one – third of the teachers who teach Statistics are females and the percentage of male teachers in Biotechnology is 50%. What is the ratio of the male teachers who teach Statistics to the number of female teachers who teach Bio Technology?.

Correct

Explanation :
Number of male teachers who teach Statistics = 2/3 * 13/100 * 1800 =156
Number of female teachers who teach Biotechnology = 1/2 * 8/100 * 1800 =72
Ratio = 156 : 72 = 13 : 6

Incorrect

Explanation :
Number of male teachers who teach Statistics = 2/3 * 13/100 * 1800 =156
Number of female teachers who teach Biotechnology = 1/2 * 8/100 * 1800 =72
Ratio = 156 : 72 = 13 : 6

Question 10 of 10

10. Question

1 points

Category: Quantitative Aptitude

Directions(Q.No – 6 -10): Study the following information carefully and answer the questions that follow:
Percentagewise distribution of teachers who teach six different subjects
Total Number of Teachers = 1800

If the percentage of Statistics teachers is increased by 50% and percentage of Biotechnology teachers is decreased by 25% , what will be the total number of Statistics and Biotechnology teachers together?

Correct

Explanation:
Total number of teacher who teach Statistics = 234 + 117 = 351
Total number of teacher who teach Biotechnology = 3/4 * 8% of 1800 = 108
Total number of Statistics and Biotechnology teachers together = 351 + 108 = 459

Incorrect

Explanation:
Total number of teacher who teach Statistics = 234 + 117 = 351
Total number of teacher who teach Biotechnology = 3/4 * 8% of 1800 = 108
Total number of Statistics and Biotechnology teachers together = 351 + 108 = 459