Hello Aspirants. Welcome to Online Quants Section in AffairsCloud.com.We are Starting Stratus – IBPS Clerk course 2016 and we are creating question sample in Quatitative Aptitude section, Which will be asked in IBPS Clerk Prelims Exam.
 Stratus – IBPS Clerk Course 2016
 IBPS Clerk Prelims 2016: Reasoning Daily Test
 IBPS Clerk Prelims 2016: Quants Daily Test
 IBPS Clerk Prelims 2016: English Daily Test
Help: Share Our IBPS Clerk 2016 Course page to your Friends & FB Groups
_____________________________________________________________________
Quizsummary
0 of 10 questions completed
Questions:
 1
 2
 3
 4
 5
 6
 7
 8
 9
 10
Information
All the Best
You have already completed the quiz before. Hence you can not start it again.
Quiz is loading...
You must sign in or sign up to start the quiz.
You have to finish following quiz, to start this quiz:
Results
0 of 10 questions answered correctly
Your time:
Time has elapsed
You have reached 0 of 0 points, (0)
Categories
 Quantitative Aptitude 0%
 1
 2
 3
 4
 5
 6
 7
 8
 9
 10
 Answered
 Review

Question 1 of 10
1. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeDirections(Q.15): What exact value will come in the place of the question mark(?) in the following questions?
65873 – 4289 – 3786 = ? + 15298
Correct
Explanation :
65873 – 4289 – 3786 – 15298 = 65873 – 23373
= 42500Incorrect
Explanation :
65873 – 4289 – 3786 – 15298 = 65873 – 23373
= 42500 
Question 2 of 10
2. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeDirections(Q.15): What exact value will come in the place of the question mark(?) in the following questions?
27.81 + 43.74 – 64.37 = ?
Correct
Explanation :
27.81 + 43.74 = 71.55
71.55 – 64.37 = 7.18Incorrect
Explanation :
27.81 + 43.74 = 71.55
71.55 – 64.37 = 7.18 
Question 3 of 10
3. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeDirections(Q.15): What exact value will come in the place of the question mark(?) in the following questions?
5580 – 73 * 12 + ? = 4824
Correct
Explanation :
73 * 12 = 876
5580 – 876 = 4704
? = 4824 – 4704 = 120Incorrect
Explanation :
73 * 12 = 876
5580 – 876 = 4704
? = 4824 – 4704 = 120 
Question 4 of 10
4. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeDirections(Q.15): What exact value will come in the place of the question mark(?) in the following questions?
(3.5 * 4 – 2.6 * 5)/(7.8 * 5 – 5.5 *4) = 3/?
Correct
Explanation :
3.5 * 4 = 14
2.6 * 5 = 13; 14 – 13 =1
7.8 * 5 = 39
5.5 * 4 = 22; 39 – 22 = 17
1/17 = 3/?
? = 51Incorrect
Explanation :
3.5 * 4 = 14
2.6 * 5 = 13; 14 – 13 =1
7.8 * 5 = 39
5.5 * 4 = 22; 39 – 22 = 17
1/17 = 3/?
? = 51 
Question 5 of 10
5. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeDirections(Q.15): What exact value will come in the place of the question mark(?) in the following questions?
2/7 of 5/8 of 7/9 of 6048 = ?
Correct
Explanation :
2/7 of 5/8 of 7/9 of 6048 = 2/7 * 5/8 * 7/9 * 6048
= 5/36 * 6048
= 840Incorrect
Explanation :
2/7 of 5/8 of 7/9 of 6048 = 2/7 * 5/8 * 7/9 * 6048
= 5/36 * 6048
= 840 
Question 6 of 10
6. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeA sum becomes 3 times in 5 year at a certain rate of interest. Find the time in which the same amount will be five times at the same rate of interest?
Correct
Explanation:
T=5, SI = 3PP =2P
2P = P*R*5/100
R = 40%
For another time
SI = 5PP =4P
4P = P*40*T/100
T = 10 yearsIncorrect
Explanation:
T=5, SI = 3PP =2P
2P = P*R*5/100
R = 40%
For another time
SI = 5PP =4P
4P = P*40*T/100
T = 10 years 
Question 7 of 10
7. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeIn a lab, two chemical solutions Sulphuric Acid with 94% purity and Hydrochloric Acid with 96% purity are mixed resulting in 24 litres of mixture of 95% purity. How much is the quantity of the Sulphuric Acid in the resulting mixture?
Correct
Explanation :
94x + (24 – x)* 96 = 24 * 95
2x = 24
x = 12Incorrect
Explanation :
94x + (24 – x)* 96 = 24 * 95
2x = 24
x = 12 
Question 8 of 10
8. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeA basket contains 5 red 4 blue 3 green balls. If three balls picked up random, What is the probability that at least one ball is blue?
Correct
Explanation :
Total Balls = 12
other than blue 8c3 / 12c3 = 14/55
probability = 114/55 = 41/55Incorrect
Explanation :
Total Balls = 12
other than blue 8c3 / 12c3 = 14/55
probability = 114/55 = 41/55 
Question 9 of 10
9. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeCircumference of a circle A is 22/7 times perimeter of a square. Area of the square is 1764 cm². What is the area of another circle B whose diameter is half the radius of the circle A(in cm²)?
Correct
Explanation :
Area = 1764 cm²
a = 42 cm
Perimeter of Square = 4 * 42
Circumference of a Circle = 4 * 42 * 22/7
2πr = 4 * 6 * 22
r = 24 * 22 * 7 / 2 * 22 = 84 cm
Radius of Circle B = 84/4 = 21 cm
Area of Circle = πr² = 22/7 * 21 * 21 = 1386 cm²Incorrect
Explanation :
Area = 1764 cm²
a = 42 cm
Perimeter of Square = 4 * 42
Circumference of a Circle = 4 * 42 * 22/7
2πr = 4 * 6 * 22
r = 24 * 22 * 7 / 2 * 22 = 84 cm
Radius of Circle B = 84/4 = 21 cm
Area of Circle = πr² = 22/7 * 21 * 21 = 1386 cm² 
Question 10 of 10
10. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeTwo pipes A and B can fill a tank in 12 hours and 4 hours respectively. If they are opened on alternate hours and if pipe A is opened first, in how many hours will the tank be full?
Correct
Explanation :
Pipe A can fill = 1/12
Pipe B can fill = 1/4
For every two hour, 1/12 + 1/4 = 1/3 Part filled
Total = 6 hoursIncorrect
Explanation :
Pipe A can fill = 1/12
Pipe B can fill = 1/4
For every two hour, 1/12 + 1/4 = 1/3 Part filled
Total = 6 hours
_____________________________________________________________________
 Note: We are providing unique questions for you to practice well, have a try !!
 Ask your doubt in comment section, AC Mod’s ll clear your doubts in caring way.
 Share your Marks in Comment Sections