Hello Aspirants. Welcome to Online Quants Section in AffairsCloud.com.We are Starting Stratus – IBPS Clerk course 2016 and we are creating question sample in Quatitative Aptitude section, Which will be asked in IBPS Main Prelims Exam.
 Stratus – IBPS Clerk Course 2016
 IBPS Clerk Main 2016: Reasoning Daily Test
 IBPS Clerk Main 2016: Quants Daily Test
 IBPS Clerk Main 2016: English Daily Test
 IBPS Clerk Main 2016: GA Daily Test
 IBPS Clerk Main 2016: Computer Daily Test
Help: Share Our IBPS Clerk 2016 Course page to your Friends & FB Groups
_____________________________________________________________________
Quizsummary
0 of 10 questions completed
Questions:
 1
 2
 3
 4
 5
 6
 7
 8
 9
 10
Information
All the Best
You have already completed the quiz before. Hence you can not start it again.
Quiz is loading...
You must sign in or sign up to start the quiz.
You have to finish following quiz, to start this quiz:
Results
0 of 10 questions answered correctly
Your time:
Time has elapsed
You have reached 0 of 0 points, (0)
Categories
 Quantitative Aptitude 0%
 1
 2
 3
 4
 5
 6
 7
 8
 9
 10
 Answered
 Review

Question 1 of 10
1. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeDirections (Q. 15): What should come in place of question mark (?) in the following number series?
18, 44, 83, ?, 200, 278
Correct
Explanation:
+26, +39, +52, +65, +78.
Table of 13Incorrect
Explanation:
+26, +39, +52, +65, +78.
Table of 13 
Question 2 of 10
2. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeDirections (Q. 15): What should come in place of question mark (?) in the following number series?
22, 86, 122, ?, 142,142
Correct
Explanation:
+8^2 ,+6^2 ,+4^2 ,+2^2 ,+0^2Incorrect
Explanation:
+8^2 ,+6^2 ,+4^2 ,+2^2 ,+0^2 
Question 3 of 10
3. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeDirections (Q. 15): What should come in place of question mark (?) in the following number series?
21, 22, 18, 27, ?
Correct
Explanation :
21+1^2 = 21+1 = 22
222^2 = 224 = 18
18+3^2 = 18+9 = 27
274^2 = 2716 = 11Incorrect
Explanation :
21+1^2 = 21+1 = 22
222^2 = 224 = 18
18+3^2 = 18+9 = 27
274^2 = 2716 = 11 
Question 4 of 10
4. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeDirections (Q. 15): What should come in place of question mark (?) in the following number series?
76, 98, 131, 175, ?
Correct
Explanation :
76+22 = 98
98+33 = 131
131+44 = 175
175+55 = 230Incorrect
Explanation :
76+22 = 98
98+33 = 131
131+44 = 175
175+55 = 230 
Question 5 of 10
5. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeDirections (Q. 15): What should come in place of question mark (?) in the following number series?
42, 22, 24, 39, 82, ?
Correct
Explanation :
42*0.5=21+1= 22
22*1= 22+2= 24
24*1.5= 36+3= 39
39*2 = 78+4= 82
82*2.5= 205+5= 210Incorrect
Explanation :
42*0.5=21+1= 22
22*1= 22+2= 24
24*1.5= 36+3= 39
39*2 = 78+4= 82
82*2.5= 205+5= 210 
Question 6 of 10
6. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeTwo liquids are mixed in the ratio 3 : 5 and the mixture is sold at Rs. 12 per kg at 20% profit, if the first liquid costs Rs. 2 more per kg than the second, what is the cost of first liquid per litre?
Correct
EXPLANATION
C.P of mixture= 100/120 * 12 = Rs. 10
Let Cost of second liquid be Rs. X
Then cost of first liquid is Rs. X+2
3(2+X) + 5X/8 = 10
6+3x+5x= 80
8x= 74
X= 9.25
Cost of first liquid = 9.25+2= 11.25Incorrect
EXPLANATION
C.P of mixture= 100/120 * 12 = Rs. 10
Let Cost of second liquid be Rs. X
Then cost of first liquid is Rs. X+2
3(2+X) + 5X/8 = 10
6+3x+5x= 80
8x= 74
X= 9.25
Cost of first liquid = 9.25+2= 11.25 
Question 7 of 10
7. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeMithun has two bags (A & B) that contain green and blue balls. In the Bag ‘A’ there are 8 green and 6 blue balls and in the Bag ‘B’ there are 6 green and 8 blue balls. One ball is drawn out from any of these two bags. What is the probability that the ball drawn is blue?
Correct
EXPLANATION
Total balls in A bag = 14, Total balls in B bag = 14
A bag contains 6 blue balls; B bag contains 8 blue balls
(Probability of choosing one bag out of two = 1/2)
The probability of getting blue ball from A bag = 1/2(6c1/14c1) = 3/14
The probability of getting blue ball from B bag = 1/2(8c1/14c1) = 2/7
Total Probability = 3/14 + 2/7 = 7/14 = ½Incorrect
EXPLANATION
Total balls in A bag = 14, Total balls in B bag = 14
A bag contains 6 blue balls; B bag contains 8 blue balls
(Probability of choosing one bag out of two = 1/2)
The probability of getting blue ball from A bag = 1/2(6c1/14c1) = 3/14
The probability of getting blue ball from B bag = 1/2(8c1/14c1) = 2/7
Total Probability = 3/14 + 2/7 = 7/14 = ½ 
Question 8 of 10
8. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeThe radius of a wheel of car is 140 cm. How many revolutions per minute the wheel will make in order to keep a speed of 66 km/hr?
Correct
Explanation:
Distance to be covered in 1 min = 66*(1000/60) = 1100 m
140 cm = 1.4 m
Circumference of wheel = 2*(22/7)*1.4 = 8.8 m
Number of revolutions = (1100/8.8) = 125Incorrect
Explanation:
Distance to be covered in 1 min = 66*(1000/60) = 1100 m
140 cm = 1.4 m
Circumference of wheel = 2*(22/7)*1.4 = 8.8 m
Number of revolutions = (1100/8.8) = 125 
Question 9 of 10
9. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeA boatman goes 4 km against the current of the stream in 1 hour and goes 1 km along the current in 10 minutes. How long will it take to go 15 km in stationary water?
Correct
Explanation:
Rate downstream = 1*60/10 = 6 km/hr
Rate upstream = 4 km/hr
Speed in still water = (6+4)/2 = 5 km/hr
Required time = 15/5 = 3 hrsIncorrect
Explanation:
Rate downstream = 1*60/10 = 6 km/hr
Rate upstream = 4 km/hr
Speed in still water = (6+4)/2 = 5 km/hr
Required time = 15/5 = 3 hrs 
Question 10 of 10
10. Question
1 pointsCategory: Quantitative Aptitude15 percent of the voters in an election did not cast their votes. In this election there are only two candidates. The winner by obtaining 48% of the total votes and defeated his rival by 22000 votes. The total number of votes in the election
Correct
Explanation:
15% didn’t cast their vote. 48% of total votes get by the winning candidates, so remaining 37% will be scored by his rival. So,
(48/100 – 37/100)*P = 22000
P = 200000Incorrect
Explanation:
15% didn’t cast their vote. 48% of total votes get by the winning candidates, so remaining 37% will be scored by his rival. So,
(48/100 – 37/100)*P = 22000
P = 200000
_____________________________________________________________________
 Note: We are providing unique questions for you to practice well, have a try !!
 Ask your doubt in comment section, AC Mod’s ll clear your doubts in caring way.
 Share your Marks in Comment Sections