Hello Aspirants
Welcome to Online Quants Test in AffairsCloud.com. We are starting Cumulus Course for SBI PO 2018 Prelims ExamÂ and we are creating sample questions in Quants section, this type of Question will be asked in SBI Clerk 2018!!!
Click Here to View Cumulus Course : SBI PO 2018 Prelims Exam
SBI PO 2018 Prelims Exam: Reasoning Testâ€“ 7.30 PM Every Day
SBI PO 2018 Prelims Exam: Quants Testâ€“ 8.30 PM Every Day
SBI PO 2018 Prelims Exam: English Testâ€“ 9.30 PM Every Day
Help: Share Our Cumulus Course for SBI PO 2018 Exam Course page to your Friends & FB Groups
________________________
Quizsummary
0 of 10 questions completed
Questions:
 1
 2
 3
 4
 5
 6
 7
 8
 9
 10
Information
All the Best
You have already completed the quiz before. Hence you can not start it again.
Quiz is loading...
You must sign in or sign up to start the quiz.
You have to finish following quiz, to start this quiz:
Results
0 of 10 questions answered correctly
Your time:
Time has elapsed
You have reached 0 of 0 points, (0)
Categories
 Quantitative Aptitude 0%
 1
 2
 3
 4
 5
 6
 7
 8
 9
 10
 Answered
 Review

Question 1 of 10
1. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeQ. (14) Read the following data carefully and answer the following questions based on that.
Number of students pursuing higher studies from six cities are 16000, out of which 4% are females from city P. Ratio of male to female students are 3:2 and 9% of total males are from S. Ratio of male to female students in city T is 4:3 and females from city R is 10% of total females. Male students from Q is twice the females from city P. Total students from city S is 1324 and females from city Q is twice the male from city T, total students from city T is equal to 2100. Male students from city U is 15% of the entire students from all the six cities. 25% of the remaining male students are from P.
what is the ratio of male from T and U to female from Q and U?
Correct
Answer : 4.45:47
Explanation :
Total students pursuing higher education = 16000.
Male = 16000 x 3/5 = 9600;
Female = 16000 – 9600 = 6400
Female from P = 16000 x 4/100 = 640
Male from S = 9600 x 9/100 = 864
Ratio of male to female in T = 4:3…… (i)
Female from R = 6400 x 10/100 = 640
Male from Q = 2 x female from P
Male from Q = 2 x 640 = 1280
Total students from S = 1324…… (ii)
Female from S = 1324 – 864 = 460
Female from Q = 2 x male from T (iii)
Total student from T = 2100
Male from T = 2100 x 4/7 = 1200 (from i)
Female from T = 2100 1200 = 900
Female from Q = 2 x 1200 = 2400 (from iii)
Male from U = 15/100 x 16000 = 2400
Remaining male = 9600 – (1280 + 864 + 1200 + 2400) = 3856
Male from P = 3856 x 25/100 = 964
Male from R = 3856964 = 2892
Female from U = 6400 â€“ (640 + 2400 + 640 + 460 + 900) + 1360Based on above data we get followings result
Male from T and U = 1200 + 2400 = 3600
Female from Q and U = 2400 + 1360 = 3760
Required ratio = 3600/3760 = 45: 47Incorrect
Answer : 4.45:47
Explanation :
Total students pursuing higher education = 16000.
Male = 16000 x 3/5 = 9600;
Female = 16000 – 9600 = 6400
Female from P = 16000 x 4/100 = 640
Male from S = 9600 x 9/100 = 864
Ratio of male to female in T = 4:3…… (i)
Female from R = 6400 x 10/100 = 640
Male from Q = 2 x female from P
Male from Q = 2 x 640 = 1280
Total students from S = 1324…… (ii)
Female from S = 1324 – 864 = 460
Female from Q = 2 x male from T (iii)
Total student from T = 2100
Male from T = 2100 x 4/7 = 1200 (from i)
Female from T = 2100 1200 = 900
Female from Q = 2 x 1200 = 2400 (from iii)
Male from U = 15/100 x 16000 = 2400
Remaining male = 9600 – (1280 + 864 + 1200 + 2400) = 3856
Male from P = 3856 x 25/100 = 964
Male from R = 3856964 = 2892
Female from U = 6400 â€“ (640 + 2400 + 640 + 460 + 900) + 1360Based on above data we get followings result
Male from T and U = 1200 + 2400 = 3600
Female from Q and U = 2400 + 1360 = 3760
Required ratio = 3600/3760 = 45: 47 
Question 2 of 10
2. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeQ. (14) Read the following data carefully and answer the following questions based on that.
Number of students pursuing higher studies from six cities are 16000, out of which 4% are females from city P. Ratio of male to female students are 3:2 and 9% of total males are from S. Ratio of male to female students in city T is 4:3 and females from city R is 10% of total females. Male students from Q is twice the females from city P. Total students from city S is 1324 and females from city Q is twice the male from city T, total students from city T is equal to 2100. Male students from city U is 15% of the entire students from all the six cities. 25% of the remaining male students are from P.
Total students from P, Q and R is approximately what percentage of the total students from S, T and U?
Correct
Answer : 4.122.7%
Explanation
Total student from P, Q and R = 1604 + 3680 + 3532 = 8816
Total students from S, T and U = 1324 + 2100 + 3760 = 7184
Required percentage = 8816/7184 x 100 = 122.7%Incorrect
Answer : 4.122.7%
Explanation
Total student from P, Q and R = 1604 + 3680 + 3532 = 8816
Total students from S, T and U = 1324 + 2100 + 3760 = 7184
Required percentage = 8816/7184 x 100 = 122.7% 
Question 3 of 10
3. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeQ. (14) Read the following data carefully and answer the following questions based on that.
Number of students pursuing higher studies from six cities are 16000, out of which 4% are females from city P. Ratio of male to female students are 3:2 and 9% of total males are from S. Ratio of male to female students in city T is 4:3 and females from city R is 10% of total females. Male students from Q is twice the females from city P. Total students from city S is 1324 and females from city Q is twice the male from city T, total students from city T is equal to 2100. Male students from city U is 15% of the entire students from all the six cities. 25% of the remaining male students are from P.
Male students from all the cities taken together is what percentage of the total students?
Correct
Answer : 3.60%
Explanation
Total male = 16000 x 3/5 = 9600
Total students = 16000
Required percentage = 9600/16000 x 100 = 60%Incorrect
Answer : 3.60%
Explanation
Total male = 16000 x 3/5 = 9600
Total students = 16000
Required percentage = 9600/16000 x 100 = 60% 
Question 4 of 10
4. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeQ. (14) Read the following data carefully and answer the following questions based on that.
Number of students pursuing higher studies from six cities are 16000, out of which 4% are females from city P. Ratio of male to female students are 3:2 and 9% of total males are from S. Ratio of male to female students in city T is 4:3 and females from city R is 10% of total females. Male students from Q is twice the females from city P. Total students from city S is 1324 and females from city Q is twice the male from city T, total students from city T is equal to 2100. Male students from city U is 15% of the entire students from all the six cities. 25% of the remaining male students are from P.
which city has the same female students pursuing higher studies?
Correct
Answer: 3.P and R
Explanation
City P and R has the same female students.Incorrect
Answer: 3.P and R
Explanation
City P and R has the same female students. 
Question 5 of 10
5. Question
1 pointsCategory: Quantitative Aptitude5, 12, 33, 136, 675, ?
Correct
Answer : 2.4056
Explanation
5 * 2 + 2 = 12
12 * 3 – 3 = 33
33 * 4 + 4 = 136
136 * 5 – 5 = 675
675 * 6 + 6 = 4056Incorrect
Answer : 2.4056
Explanation
5 * 2 + 2 = 12
12 * 3 – 3 = 33
33 * 4 + 4 = 136
136 * 5 – 5 = 675
675 * 6 + 6 = 4056 
Question 6 of 10
6. Question
1 pointsCategory: Quantitative Aptitude78.54 Ã· 0.03 + 22.8 Ã· 0.8 – 1470 Ã— 1.25 = x
Correct
Answer : 1.809
Explanation
x = 2618 + 28.5 – 1837.5
= 809Incorrect
Answer : 1.809
Explanation
x = 2618 + 28.5 – 1837.5
= 809 
Question 7 of 10
7. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeCost price of 12 articles is equal to the selling price of 9 article. While the discount on 10 article is equal to the profit earn on 5 article. Find the difference between profit percentage and discount percentage?
Correct
Answer :2.22.22%
Explanation:
Incorrect
Answer :2.22.22%
Explanation:

Question 8 of 10
8. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeThere are 150 tickets in a box numbered 1 to 150. What is the probability of choosing a ticket which has a number a multiple of 3 or 7?
Correct
Answer : 5.32/75
Explanation
Multiples of 3 up to 150 = 150/3 = 50
Multiples of 7 up to 150 = 150/7 = 21 (take only whole number before the decimal part)
Multiples of 21 (3Ã—7) up to 150 = 150/21 = 7
So, total such numbers are = 50 + 21 â€“ 7 = 64
So required probability = 64/150 = 32/75Incorrect
Answer : 5.32/75
Explanation
Multiples of 3 up to 150 = 150/3 = 50
Multiples of 7 up to 150 = 150/7 = 21 (take only whole number before the decimal part)
Multiples of 21 (3Ã—7) up to 150 = 150/21 = 7
So, total such numbers are = 50 + 21 â€“ 7 = 64
So required probability = 64/150 = 32/75 
Question 9 of 10
9. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeJennifer and Jacqueline leave towns Delhi and Bihar at 6 am and travels towards Bihar and Delhi respectively. Speed of Jennifer is 60 kmph and speed of Jacqueline is 120 kmph. Kyla leaves Delhi for Bihar sometime later and travels at a speed of 90 kmph. If the distance between Delhi and Bihar is 1080 km and all three meets at the same point on the way, at same time, then at what time did Kyla leave Delhi?
Correct
Answer :2.8 am
Explanation
Time taken to meet Jennifer and Jacqueline = 1080/ (60 + 120) = 6 h
So, in 6 hours Jennifer covers 360 km and this 360km distance Kyla covers in 360/90 = 4 h
Hence, Kyla leaves Delhi 2 hours later than Jennifer i.e. at 8 am. Kyla leaves DelhiIncorrect
Answer :2.8 am
Explanation
Time taken to meet Jennifer and Jacqueline = 1080/ (60 + 120) = 6 h
So, in 6 hours Jennifer covers 360 km and this 360km distance Kyla covers in 360/90 = 4 h
Hence, Kyla leaves Delhi 2 hours later than Jennifer i.e. at 8 am. Kyla leaves Delhi 
Question 10 of 10
10. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeA, B and C enter into a partnership. A invests Rs. 8000 for the whole year, B puts in Rs. 12000 at the first and increasing to Rs. 16000 at the end of 4 months, whilst C puts in at first Rs. 16000 but withdraw Rs. 4000 at the end of 9 months. Find the profit of A at the end of year, if the total profit is Rs. 22600.
Correct
Answer : 1.Rs. 4800
Explanation
Incorrect
Answer : 1.Rs. 4800
Explanation
________________________
 Click view Questions button to view Explanation
 Note: We are providing unique questions for you to practice well, have a try !!
 Ask your doubt in comment section, AC Modâ€™s ll clear your doubts in caring way.
 If you find any mistake, please tell us in the comment section.