IBPS Clerk Prelims: Quants Day 12

Hello Aspirants. Welcome to Online Quant Section in AffairsCloud.com. We are starting IBPS Clerk course 2015 and we are creating sample questions in Quantitative Aptitude section, type of which will be asked in IBPS Clerk Prelims Exam.

Stratus – IBPS Clerk Course 2015 

Stratus - IBPS Clerk - Daily Test - Quants
[flipclock]

  1. 3, 13, 40, 101, 213, ?
    A) 292
    B) 248
    C) 320
    D) 340
    E) 393
    Answer & Explanation
    E) 393 Explanation:
    3, 13, 40, 101, 213
    Differnces – 10, 27, 61, 112
    Again differences – 17, 34, 51
  2. 3, 3, 9, 33, 93, ?
    A) 220
    B) 213
    C) 120
    D) 240
    E) 193
    Answer & Explanation
    B) 213
    Explanation:
    3+(13-1), 3+(23-2), 9+(33-3), …….
  3. 7, 14, 42, 210, 1740, ?
    A) 15652
    B) 15000
    C) 16170
    D) 14565
    E) 14534
    Answer & Explanation
    C) 16170
    Explanation:
    7*2, 14*3, 42*5, 210*7, 1470*11
    Prime number multiplication.
  4. 17, 289, 425, 493, 527, ?
    A) 592
    B) 648
    C) 528
    D) 544
    E) 598
    Answer & Explanation
    D) 544
    Explanation:
    17*1, 17*17, 17*25, 17*29, 17*31, 17*32
  5. 20, 30, 72, 90, 156, ?
    A) 210
    B) 180
    C) 190
    D) 168
    E) 182
    Answer & Explanation
    E) 182
    Explanation:
    42 +4, 62 – 6, 82 +8, 102 -10, 122 +12, 142 -14

Directions (Q. 6-10): Study the following table and answer the following questions.12-1-daily

  1. If the population of females below poverty line in city D is 24000, then the population of males above poverty line in that city is:
    A) 62400
    B) 93600
    C) 70000
    D) 130000
    E) None of these
    Answer & Explanation
    B) 93600
    Explanation:

    Note – in all these questions, see that we are only given a % of people living below poverty line out of total people in that city.
    Let total people below poverty line = x
    In D, females below poverty line is 6/(5+6) * x
    So 6/11 * x = 24000, x = 44,000
    Let total population in city D is y
    Then 22% of y = 44,000
    Solve, y = 200,000
    So population above poverty line = 200,000 – 44,000= 156,000
    So males above poverty line = 3/(3+2) * 156000 = 93600
  2. If the total population of city A is 300,000, then the difference of number of males below poverty line and number of females above poverty line in this city is
    A) 54000
    B) 74400
    C) 68400
    D) 93600
    E) None of these
    Answer & Explanation
    C) 68400
    Explanation:

    In A, popu. below poverty line = 18/100 * 300,000 = 54000, so males below poverty line = 5/9 * 54000 = 30,000
    Pop. above poverty line = 300,000 – 54,000 = 246,000, so females above poverty line = 2/5 * 246,000 = 98400
    So diff = 98400 – 30000 = 68400
  3. If the total population of city B and city C is 500000 and 350000 respectively, the ratio of number of females below poverty line in B and C is
    A) 28 : 35
    B) 6 : 7
    C) 16 : 21
    D) 7 : 6
    E) None of these
    Answer & Explanation
    C) 16 : 21
    Explanation:

    In B, below poverty line = 14/100 * 500,000 = 70,000, so females below poverty line = 4/7 * 70,000 = 40,000
    In C, below poverty line = 25/100 * 350,000 = 87,500, so females below poverty line = 3/5 * 87,500 = 52,500
    Ratio = 40,000 : 52,500
  4. If the population of males below poverty line in city F is 32000 and that in city E is 39000, then what percent of total population of E is total population of F ?
    A) 61.54
    B) 90.22
    C) 82.05
    D) 71.45
    E) None of these
    Answer & Explanation
    A) 61.54
    Explanation:

    Let people below poverty line in F = x, so 4/9 * x = 32000
    Solve, x = 72,000
    18/100 * y = 72,000
    Solve, y = 400,000 = total pop. in F
    Let people below poverty line in E = x, so 3/5 * x = 39000
    Solve, x = 65,000
    10/100 * y = 65,000
    Solve, y = 650,000 = total pop. in E
    Required % = 400,000/650,000 * 100 = 61.54
  5. What is the sum of the number of females below poverty line and number of males above poverty line in city D if population is 24000?
    A) 12122
    B) 13426
    C) 11232
    D) 14112
    E) None of these
    Answer & Explanation
    D) 14112
    Explanation:

    People below poverty line = 22/100 * 24000 = 5280, so females below poverty line = 6/11 * 5280 = 2880
    People above poverty line = 24000 – 5280 = 18720, so males above poverty line = 3/5 * 18720 = 2880 = 11232
    Total = 2880+11232 = 14112