Hello Aspirants. Welcome to Online Quants Section in AffairsCloud.com.We are Starting Stratus – IBPS Clerk course 2016 and we are creating question sample in Quatitative Aptitude section, Which will be asked in IBPS Clerk Prelims Exam.
 Stratus – IBPS Clerk Course 2016
 IBPS Clerk Prelims 2016: Reasoning Daily Test
 IBPS Clerk Prelims 2016: Quants Daily Test
 IBPS Clerk Prelims 2016: English Daily Test
Help: Share Our IBPS Clerk 2016 Course page to your Friends & FB Groups
_____________________________________________________________________
Quizsummary
0 of 10 questions completed
Questions:
 1
 2
 3
 4
 5
 6
 7
 8
 9
 10
Information
All the Best
You have already completed the quiz before. Hence you can not start it again.
Quiz is loading...
You must sign in or sign up to start the quiz.
You have to finish following quiz, to start this quiz:
Results
0 of 10 questions answered correctly
Your time:
Time has elapsed
You have reached 0 of 0 points, (0)
Categories
 Quantitative Aptitude 0%
 1
 2
 3
 4
 5
 6
 7
 8
 9
 10
 Answered
 Review

Question 1 of 10
1. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeDirections(1 – 5) : In these questions, a number series is given. Find out the missing number.
13, 20, 17, 24, 21, ?
Correct
Explanation :
13 + 7 = 20
20 – 3 = 17
17 + 7 = 24
24 – 3 = 21
21 + 7 = 28Incorrect
Explanation :
13 + 7 = 20
20 – 3 = 17
17 + 7 = 24
24 – 3 = 21
21 + 7 = 28 
Question 2 of 10
2. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeDirections(1 – 5) : In these questions, a number series is given. Find out the missing number.
14, 14, 17, 25, ?, 64
Correct
Explanation :
14 – 14 = 0
17 – 14 = 3
25 – 17 = 8
40 – 25 = 15
64 – 40 = 24;
3 – 0 = 3; 8 – 3 = 5; 15 – 8 = 7; 24 – 15 = 9Incorrect
Explanation :
14 – 14 = 0
17 – 14 = 3
25 – 17 = 8
40 – 25 = 15
64 – 40 = 24;
3 – 0 = 3; 8 – 3 = 5; 15 – 8 = 7; 24 – 15 = 9 
Question 3 of 10
3. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeDirections(1 – 5) : In these questions, a number series is given. Find out the missing number.
18, 24, 31, 40, 52, ?
Correct
Explanation :
24 – 18 = 6
31 – 24 = 7
40 – 31 = 9
52 – 40 = 12
68 – 52 = 16;
7 – 6 = 1; 9 – 7= 2; 12 – 9 = 3; 16 – 12 = 4Incorrect
Explanation :
24 – 18 = 6
31 – 24 = 7
40 – 31 = 9
52 – 40 = 12
68 – 52 = 16;
7 – 6 = 1; 9 – 7= 2; 12 – 9 = 3; 16 – 12 = 4 
Question 4 of 10
4. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeDirections(1 – 5) : In these questions, a number series is given. Find out the missing number.
14, 13, 24, 69, 272, ?
Correct
Explanation :
14*1 – 1 = 13
13*2 – 2 = 24
24*3 – 3 = 69
69*4 – 4 = 272
272*5 – 5 = 1355Incorrect
Explanation :
14*1 – 1 = 13
13*2 – 2 = 24
24*3 – 3 = 69
69*4 – 4 = 272
272*5 – 5 = 1355 
Question 5 of 10
5. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeDirections(1 – 5) : In these questions, a number series is given. Find out the missing number.
8, 16, 43, 107, ?, 448
Correct
Explanation :
8 + 8 = 16
16 + 27 = 43
43 + 64 = 107
107 + 125 = 232
232 + 216 = 448Incorrect
Explanation :
8 + 8 = 16
16 + 27 = 43
43 + 64 = 107
107 + 125 = 232
232 + 216 = 448 
Question 6 of 10
6. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeA sum invested for 3 year compounded at 10%, 20% and 40% respectively. In three years, if the sum amounts to Rs. 16632, then find the sum.
Correct
Explanation :
P(1 + 10/100)(1 + 20/100)(1 + 40/100) = 16632
P * (110/100)(120/100)(140/100) = 16632
P = 9000Incorrect
Explanation :
P(1 + 10/100)(1 + 20/100)(1 + 40/100) = 16632
P * (110/100)(120/100)(140/100) = 16632
P = 9000 
Question 7 of 10
7. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeA boat’s speed in still water is 10 kmph while river is flowing with a speed of 6 kmph and time taken to cover a certain distance upstream is 6 hours more than time taken to cover the same distance downstream. Find the distance that is travelled by the boat?
Correct
Explanation :
Speed of Still water = 10 kmph
Speed of stream = 6 kmph
Downstream Speed = 16 kmph
Upstream Speed = 4 kmph
Distance = x
x/4 – x/16 = 6
3x = 96 → x = 32Incorrect
Explanation :
Speed of Still water = 10 kmph
Speed of stream = 6 kmph
Downstream Speed = 16 kmph
Upstream Speed = 4 kmph
Distance = x
x/4 – x/16 = 6
3x = 96 → x = 32 
Question 8 of 10
8. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeThe average age of 5 members of a family is 30 year. If head of a family is included in this group, then the average age is increased by 30%. Find out the age of the head?
Correct
Explanation :
Total age of 5 family members = 150
Total age of six members including head = 6 *(30 + 30 * 30/100) = 234
Age of head = 234 – 150 = 84Incorrect
Explanation :
Total age of 5 family members = 150
Total age of six members including head = 6 *(30 + 30 * 30/100) = 234
Age of head = 234 – 150 = 84 
Question 9 of 10
9. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeA tank is normally filled in 8 hours but takes two hours longer to fill because of a leak in the bottom of the tank. If the tank is full the leak will empty it in how many hours?
Correct
Explanation :
Work done by leak in 1 hr=(1/81/10)=1/40
Leak will empty the tank in 40 hours.Incorrect
Explanation :
Work done by leak in 1 hr=(1/81/10)=1/40
Leak will empty the tank in 40 hours. 
Question 10 of 10
10. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeThe ratio of the number of boys and girls in a college is 11:9. If 20% of the boys and 10% of the girls are scholarship holders, the percentage of the students who are not scholarship holders is?
Correct
Explanation:
Consider Total no of students = 100
Ratio is 11:9 i.e Boys=55 and Girls=45
20% of boys who get scholarship = 55*20/100=11%
10% of girls who get scholarship = 45*10/100 =4.5%
Therefore % of students who do not get scholarship =100(11+4.5%) = 84.5%Incorrect
Explanation:
Consider Total no of students = 100
Ratio is 11:9 i.e Boys=55 and Girls=45
20% of boys who get scholarship = 55*20/100=11%
10% of girls who get scholarship = 45*10/100 =4.5%
Therefore % of students who do not get scholarship =100(11+4.5%) = 84.5%
_____________________________________________________________________
 Note: We are providing unique questions for you to practice well, have a try !!
 Ask your doubt in comment section, AC Mod’s ll clear your doubts in caring way.
 Share your Marks in Comment Sections