Hello Aspirants
Welcome to Online Quant Test in AffairsCloud.com. We are starting Cumulus Course for RRB Clerk 2019 Prelims Exam and we are creating sample questions in Quant section, this type of Question will be asked in RRB Clerk 2019!!!
Click Here to View Cumulus Course: RRB Clerk 2019 Mains
RRB Clerk 2019 Mains: GA Test – 7.00 PM Every Day
RRB Clerk 2019 Mains: Reasoning Test – 8.00 PM Every Day
RRB Clerk 2019 Mains: Quant Test – 9.00 PM Every Day
RRB Clerk 2019 Mains: English Test – 10.00 PM Every Day
Help: Share Our Cumulus Course for RRB Clerk 2019 Exam Course page to your Friends & FB Groups
Click Here to Subscribe Crack High Level Puzzles & Seating Arrangement Questions PDF 2019 Plan
_______________________
Quizsummary
0 of 10 questions completed
Questions:
 1
 2
 3
 4
 5
 6
 7
 8
 9
 10
Information
All the Best
You have already completed the quiz before. Hence you can not start it again.
Quiz is loading...
You must sign in or sign up to start the quiz.
You have to finish following quiz, to start this quiz:
Results
0 of 10 questions answered correctly
Your time:
Time has elapsed
You have reached 0 of 0 points, (0)
Categories
 Quantitative Aptitude 0%
 1
 2
 3
 4
 5
 6
 7
 8
 9
 10
 Answered
 Review

Question 1 of 10
1. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeDirections (15): Study the following table carefully and answer the given questions. The table shows the discount rate of four different items in five different shops. Only one item of each type is there in each shop.
Note: Marked price of each item is same in all the shopsQuantity 1: The selling price of item 1 in shop A is Rs. 4000. The profit obtained by selling item 1 in shop A is Rs. 800. The ratio of profit obtain for item 1 in shop A to shop C is 2:5. Find the cost price of item 1 in shop C.
Quantity 2: The selling price of item 2 in shop E is Rs. 8500. The cost price of item 2 in shop B is Rs. 4000. Find the profit obtained by selling item 2 in shop B.Correct
Answer: 3) Quantity 1 = Quantity 2
Q1:
Marked price of item 1 = 4000*(100/80) = 5000
Cost price of item 1 in shop A = 4000800 = 3200
Profit obtained for item 1 in shop C = 800*(5/2) = 2000
Selling price of item 1 in shop C = 5000*(9/10) = 4500
Cost price of item 1 in shop C = 45002000 = 2500
Q2:
Marked price of item 2 = 8500*(100/85) = 10000
Selling price of item 2 in shop B = 10000*{(10035)/100} = 10000*(65/100) = 6500
Profit obtained by selling item 2 in shop B = 65004000 = 2500Incorrect
Answer: 3) Quantity 1 = Quantity 2
Q1:
Marked price of item 1 = 4000*(100/80) = 5000
Cost price of item 1 in shop A = 4000800 = 3200
Profit obtained for item 1 in shop C = 800*(5/2) = 2000
Selling price of item 1 in shop C = 5000*(9/10) = 4500
Cost price of item 1 in shop C = 45002000 = 2500
Q2:
Marked price of item 2 = 8500*(100/85) = 10000
Selling price of item 2 in shop B = 10000*{(10035)/100} = 10000*(65/100) = 6500
Profit obtained by selling item 2 in shop B = 65004000 = 2500 
Question 2 of 10
2. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeDirections (15): Study the following table carefully and answer the given questions. The table shows the discount rate of four different items in five different shops. Only one item of each type is there in each shop.
Note: Marked price of each item is same in all the shopsQuantity 1: The cost price of item 2 for shop E is Rs. 5000 and 70% profit is obtained by shop E on item 2. Find the selling price of item 2 in shop A.
Quantity 2: The cost price of item 2 for shop A is Rs. 8000 and 30% loss happens to shop A on selling item 2. Find the selling price of item 2 in shop B.Correct
Answer: 1) Quantity 1 > Quantity 2
Q1:
Selling price of item 2 in shop E = (170/100)*5000 = 8500
Marked price of item 2 = 8500*(100/85) = 10000
Selling price of item 2 in shop A = 10000*(70/100) = 7000Q2:
Selling price of item 2 in shop A = 8000*(70/100) = 5600
Marked price of item 2 = 5600*(100/70) = 8000
Selling price of item 2 in shop B = 8000*(65/100) = 5200Incorrect
Answer: 1) Quantity 1 > Quantity 2
Q1:
Selling price of item 2 in shop E = (170/100)*5000 = 8500
Marked price of item 2 = 8500*(100/85) = 10000
Selling price of item 2 in shop A = 10000*(70/100) = 7000Q2:
Selling price of item 2 in shop A = 8000*(70/100) = 5600
Marked price of item 2 = 5600*(100/70) = 8000
Selling price of item 2 in shop B = 8000*(65/100) = 5200 
Question 3 of 10
3. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeDirections (15): Study the following table carefully and answer the given questions. The table shows the discount rate of four different items in five different shops. Only one item of each type is there in each shop.
Note: Marked price of each item is same in all the shopsQuantity 1: The profit obtained by selling item 3 in shop D is Rs. 1000. The cost price of item 3 in shop D is 7000. Find the selling price of item 3 in E.
Quantity 2: The marked price of item 3 in shop C is 125% of its cost price. The cost price of item 3 in shop C is Rs. 12000 and the loss occurred on selling item 3 in shop C is 50% of its marked price. Find the different between selling price of item 3 in shop C and selling price of item 3 in shop A.Correct
Answer: 1) Quantity 1 > Quantity 2
Q1:
Selling price of item 3 in shop D = 7000+1000 = Rs. 8000
Marked price of item 3 in shop D = 8000*(100/80) = 10000
Selling price of item 3 in shop E = 10000*(85/100) = 8500Q2:
Marked price of item 3 in shop C = 12000*(125/100) = 15000
Loss occurred = (50/100)*15000 = 7500
Selling price of item 3 in shop C = 120007500 = 4500
Selling price of item 3 in shop A = 15000*(75/100) = 11250
Required difference = 11250 – 4500 = 6750Incorrect
Answer: 1) Quantity 1 > Quantity 2
Q1:
Selling price of item 3 in shop D = 7000+1000 = Rs. 8000
Marked price of item 3 in shop D = 8000*(100/80) = 10000
Selling price of item 3 in shop E = 10000*(85/100) = 8500Q2:
Marked price of item 3 in shop C = 12000*(125/100) = 15000
Loss occurred = (50/100)*15000 = 7500
Selling price of item 3 in shop C = 120007500 = 4500
Selling price of item 3 in shop A = 15000*(75/100) = 11250
Required difference = 11250 – 4500 = 6750 
Question 4 of 10
4. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeDirections (15): Study the following table carefully and answer the given questions. The table shows the discount rate of four different items in five different shops. Only one item of each type is there in each shop.
Note: Marked price of each item is same in all the shopsQuantity 1: The ratio of cost price to selling price of item 4 in shop B is 4:5. The profit obtained by selling item 4 by shop B is Rs. 3000. Find the sum of marked price of item 3 and selling price of item 3 in shop E.
Quantity 2: The selling price of item 4 in shop E is Rs. 16000. By selling item 4 the loss for shop B and profit obtained by shop D is Rs. 4500 and Rs. 500 respectively. Find the sum of cost price of item 4 in shop B and shop D.Correct
Answer: 3) Quantity 1 = Quantity 2
Q1:
Let the cost price of item 4 for shop B = 4x and selling price of item 4 in shop B = 5x
Profit obtained = 5x4x = x = 3000
Selling price of item 4 in shop B = 5x = 5*3000 = 15000
Marked price of item 4 = 15000*(100/75) = 20000
Selling price of item 4 in shop E = 20000*(80/100) = 16000
Required sum = 20000+16000 = 36000Q2:
Marked price of item 4 = 16000*(100/80) = 20000
Selling price of item 4 in shop B = 20000*(75/100) = 15000
Cost price of item 4 in shop B = 15000+4500 = 19500
And selling price of item 4 in shop D = 20000*(85/100) = 17000
Cost price of item 4 in shop D = 17000500 = 16500
The sum of cost price of item 4 in shop B and shop D = 19500+16500 = 36000Incorrect
Answer: 3) Quantity 1 = Quantity 2
Q1:
Let the cost price of item 4 for shop B = 4x and selling price of item 4 in shop B = 5x
Profit obtained = 5x4x = x = 3000
Selling price of item 4 in shop B = 5x = 5*3000 = 15000
Marked price of item 4 = 15000*(100/75) = 20000
Selling price of item 4 in shop E = 20000*(80/100) = 16000
Required sum = 20000+16000 = 36000Q2:
Marked price of item 4 = 16000*(100/80) = 20000
Selling price of item 4 in shop B = 20000*(75/100) = 15000
Cost price of item 4 in shop B = 15000+4500 = 19500
And selling price of item 4 in shop D = 20000*(85/100) = 17000
Cost price of item 4 in shop D = 17000500 = 16500
The sum of cost price of item 4 in shop B and shop D = 19500+16500 = 36000 
Question 5 of 10
5. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeDirections (15): Study the following table carefully and answer the given questions. The table shows the discount rate of four different items in five different shops. Only one item of each type is there in each shop.
Note: Marked price of each item is same in all the shopsQuantity1: The marked price of item 1 is Rs. 2500 and the ratio of marked price of item 1, item 2, item 3 and item 4 is 5:3:4:8. Find the sum of selling prices of item 1, item 2, item 3 and item 4 in shop E.
Quanity2: The marked price of item 1 is Rs. 2000 and the ratio of marked price of item 1, item 2, item 3 and item 4 is 4:5:6:8. The ratio of selling price of item 3 to item 4 in shop A is 5:4. Find the sum of selling prices of item 1, item 2, item 3 and item 4 in shop A.Correct
Answer: 1) Quantity 1 > Quantity 2
Q1:
Let the marked price of item 1 = 5x
Marked price of item 2 = 3x
Marked price of item 3 = 4x
Marked price of item 4 = 8x
5x = 2500
x = 500
Marked price of item 2 = 3x = 3*500 = 1500
Marked price of item 3 = 4x = 4*500 = 2000
Marked price of item 4 = 8x= 8*500 = 4000
Selling price of item 1 in shop E = 2500*(75/100) = 1875
Selling price of item 2 in shop E = 1500*(85/100) = 1275
Selling price of item 3 in shop E = 2000*(85/100) = 1700
Selling price of item 4 in shop E = 4000*(80/100) = 3200
Required sum = 1875+1275+1700+3200 = Rs. 8050Q2:
Let the marked price of item 1 = 4x
Marked price of item 2 = 5x
Marked price of item 3 = 6x
Marked price of item 4 = 8x
4x = 2000
x = 500
Marked price of item 2 = 5x = 5*500 = 2500
Marked price of item 3 = 6x = 6*500 = 3000
Marked price of item 4 = 8x= 8*500 = 4000
Selling price of item 1 in shop A = 2000*(80/100) = 1600
Selling price of item 2 in shop A = 2500*(70/100) = 1750
Selling price of item 3 in shop A = 3000*(75/100) = 2250
Selling price of item 4 in shop A = 2250*(4/5) = 1800
Required sum = 1600+1750+2250+1800 = Rs. 7400Incorrect
Answer: 1) Quantity 1 > Quantity 2
Q1:
Let the marked price of item 1 = 5x
Marked price of item 2 = 3x
Marked price of item 3 = 4x
Marked price of item 4 = 8x
5x = 2500
x = 500
Marked price of item 2 = 3x = 3*500 = 1500
Marked price of item 3 = 4x = 4*500 = 2000
Marked price of item 4 = 8x= 8*500 = 4000
Selling price of item 1 in shop E = 2500*(75/100) = 1875
Selling price of item 2 in shop E = 1500*(85/100) = 1275
Selling price of item 3 in shop E = 2000*(85/100) = 1700
Selling price of item 4 in shop E = 4000*(80/100) = 3200
Required sum = 1875+1275+1700+3200 = Rs. 8050Q2:
Let the marked price of item 1 = 4x
Marked price of item 2 = 5x
Marked price of item 3 = 6x
Marked price of item 4 = 8x
4x = 2000
x = 500
Marked price of item 2 = 5x = 5*500 = 2500
Marked price of item 3 = 6x = 6*500 = 3000
Marked price of item 4 = 8x= 8*500 = 4000
Selling price of item 1 in shop A = 2000*(80/100) = 1600
Selling price of item 2 in shop A = 2500*(70/100) = 1750
Selling price of item 3 in shop A = 3000*(75/100) = 2250
Selling price of item 4 in shop A = 2250*(4/5) = 1800
Required sum = 1600+1750+2250+1800 = Rs. 7400 
Question 6 of 10
6. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeDirections (610): Two trains A and B running at speeds 50 km/hr and 70 km/hr respectively are approaching each other. They are 360 km away. After 30 minutes, A bird starts from Train A towards Train B at the speed of 80km/hr. It reverses his direction as soon as he reached Train B and flies towards A, it continues this until Train A and Train B meets. The total distance covered by the bird until Train A and Train B meet is ___A_ km. The time taken by the bird to meet Train B for the first time is ___B__ hours. The distance between Train A and Train B when the bird meets Train B for the first time is __C__ km. A bee also joins the bird at the time when the bird meets Train B for the first time. The bee covers 25km distance at a speed of __D__ km/hr until Train A and Train B meet. The speed of Bee is ___E%_ of the speed of train A.
Find the value of A.
Correct
Answer: 1) 200
Explanation:
Initial distance between train A and train B = 360 km
Relative speed of train A and train B = 50+70 = 120 km/hr
Distance between Train A and Train B when bird started flying = 360 – 120*(1/2) = 300 km/hr
Time taken by Train A and Train B to meet (when bird started) = 300/120 = 2.5 hours
Distance covered by bird in 2.5 hours = 80*2.5 = 200km (A)Incorrect
Answer: 1) 200
Explanation:
Initial distance between train A and train B = 360 km
Relative speed of train A and train B = 50+70 = 120 km/hr
Distance between Train A and Train B when bird started flying = 360 – 120*(1/2) = 300 km/hr
Time taken by Train A and Train B to meet (when bird started) = 300/120 = 2.5 hours
Distance covered by bird in 2.5 hours = 80*2.5 = 200km (A) 
Question 7 of 10
7. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeDirections (610): Two trains A and B running at speeds 50 km/hr and 70 km/hr respectively are approaching each other. They are 360 km away. After 30 minutes, A bird starts from Train A towards Train B at the speed of 80km/hr. It reverses his direction as soon as he reached Train B and flies towards A, it continues this until Train A and Train B meets. The total distance covered by the bird until Train A and Train B meet is ___A_ km. The time taken by the bird to meet Train B for the first time is ___B__ hours. The distance between Train A and Train B when the bird meets Train B for the first time is __C__ km. A bee also joins the bird at the time when the bird meets Train B for the first time. The bee covers 25km distance at a speed of __D__ km/hr until Train A and Train B meet. The speed of Bee is ___E%_ of the speed of train A.
Find the value of B.
Correct
Answer: 3) 2
Explanation:
Initial distance between train A and train B = 360 km
Relative speed of train A and train B = 50+70 = 120 km/hr
Distance between Train A and Train B when bird started flying = 360 – 120*(1/2) = 300 km/hr
Time taken by Train A and Train B to meet (when bird started) = 300/120 = 2.5 hours
Distance covered by bird in 2.5 hours = 80*2.5 = 200km (A)
The time taken by bird to meet Train B for the first time = 300/(70+80) = 2 hours (B)Incorrect
Answer: 3) 2
Explanation:
Initial distance between train A and train B = 360 km
Relative speed of train A and train B = 50+70 = 120 km/hr
Distance between Train A and Train B when bird started flying = 360 – 120*(1/2) = 300 km/hr
Time taken by Train A and Train B to meet (when bird started) = 300/120 = 2.5 hours
Distance covered by bird in 2.5 hours = 80*2.5 = 200km (A)
The time taken by bird to meet Train B for the first time = 300/(70+80) = 2 hours (B) 
Question 8 of 10
8. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeDirections (610): Two trains A and B running at speeds 50 km/hr and 70 km/hr respectively are approaching each other. They are 360 km away. After 30 minutes, A bird starts from Train A towards Train B at the speed of 80km/hr. It reverses his direction as soon as he reached Train B and flies towards A, it continues this until Train A and Train B meets. The total distance covered by the bird until Train A and Train B meet is ___A_ km. The time taken by the bird to meet Train B for the first time is ___B__ hours. The distance between Train A and Train B when the bird meets Train B for the first time is __C__ km. A bee also joins the bird at the time when the bird meets Train B for the first time. The bee covers 25km distance at a speed of __D__ km/hr until Train A and Train B meet. The speed of Bee is ___E%_ of the speed of train A.
Find the value of C.
Correct
Answer: 3) 60
Explanation:
Initial distance between train A and train B = 360 km
Relative speed of train A and train B = 50+70 = 120 km/hr
Distance between Train A and Train B when bird started flying = 360 – 120*(1/2) = 300 km/hr
Time taken by Train A and Train B to meet (when bird started) = 300/120 = 2.5 hours
Distance covered by bird in 2.5 hours = 80*2.5 = 200km (A)
The time taken by bird to meet Train B for the first time = 300/(70+80) = 2 hours (B)
Distance between Train A and Train B when bird meets Train B for the first time
= 300 – 2*(50+70)
= 60km (C)Incorrect
Answer: 3) 60
Explanation:
Initial distance between train A and train B = 360 km
Relative speed of train A and train B = 50+70 = 120 km/hr
Distance between Train A and Train B when bird started flying = 360 – 120*(1/2) = 300 km/hr
Time taken by Train A and Train B to meet (when bird started) = 300/120 = 2.5 hours
Distance covered by bird in 2.5 hours = 80*2.5 = 200km (A)
The time taken by bird to meet Train B for the first time = 300/(70+80) = 2 hours (B)
Distance between Train A and Train B when bird meets Train B for the first time
= 300 – 2*(50+70)
= 60km (C) 
Question 9 of 10
9. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeDirections (610): Two trains A and B running at speeds 50 km/hr and 70 km/hr respectively are approaching each other. They are 360 km away. After 30 minutes, A bird starts from Train A towards Train B at the speed of 80km/hr. It reverses his direction as soon as he reached Train B and flies towards A, it continues this until Train A and Train B meets. The total distance covered by the bird until Train A and Train B meet is ___A_ km. The time taken by the bird to meet Train B for the first time is ___B__ hours. The distance between Train A and Train B when the bird meets Train B for the first time is __C__ km. A bee also joins the bird at the time when the bird meets Train B for the first time. The bee covers 25km distance at a speed of __D__ km/hr until Train A and Train B meet. The speed of Bee is ___E%_ of the speed of train A.
Find the value of D.
Correct
Answer: 3) 50
Explanation:
Initial distance between train A and train B = 360 km
Relative speed of train A and train B = 50+70 = 120 km/hr
Distance between Train A and Train B when bird started flying = 360 – 120*(1/2) = 300 km/hr
Time taken by Train A and Train B to meet (when bird started) = 300/120 = 2.5 hours
Distance covered by bird in 2.5 hours = 80*2.5 = 200km (A)
The time taken by bird to meet Train B for the first time = 300/(70+80) = 2 hours (B)
Distance between Train A and Train B when bird meets Train B for the first time = 300 – 2*(50+70)
= 60km (C)
Distance left between train A and train B when bee joins = 60km
Hence, time for which Bee fly = 60/(50+70) = 60/120 = ½ hours
Bee covers 25 km in ½ hours
Hence, speed of bee = {25/(1/2)} = 50km/hr (D)Incorrect
Answer: 3) 50
Explanation:
Initial distance between train A and train B = 360 km
Relative speed of train A and train B = 50+70 = 120 km/hr
Distance between Train A and Train B when bird started flying = 360 – 120*(1/2) = 300 km/hr
Time taken by Train A and Train B to meet (when bird started) = 300/120 = 2.5 hours
Distance covered by bird in 2.5 hours = 80*2.5 = 200km (A)
The time taken by bird to meet Train B for the first time = 300/(70+80) = 2 hours (B)
Distance between Train A and Train B when bird meets Train B for the first time = 300 – 2*(50+70)
= 60km (C)
Distance left between train A and train B when bee joins = 60km
Hence, time for which Bee fly = 60/(50+70) = 60/120 = ½ hours
Bee covers 25 km in ½ hours
Hence, speed of bee = {25/(1/2)} = 50km/hr (D) 
Question 10 of 10
10. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeDirections (610): Two trains A and B running at speeds 50 km/hr and 70 km/hr respectively are approaching each other. They are 360 km away. After 30 minutes, A bird starts from Train A towards Train B at the speed of 80km/hr. It reverses his direction as soon as he reached Train B and flies towards A, it continues this until Train A and Train B meets. The total distance covered by the bird until Train A and Train B meet is ___A_ km. The time taken by the bird to meet Train B for the first time is ___B__ hours. The distance between Train A and Train B when the bird meets Train B for the first time is __C__ km. A bee also joins the bird at the time when the bird meets Train B for the first time. The bee covers 25km distance at a speed of __D__ km/hr until Train A and Train B meet. The speed of Bee is ___E%_ of the speed of train A.
Find the value of E.
Correct
Answer: 4) 100
Explanation:
Initial distance between train A and train B = 360 km
Relative speed of train A and train B = 50+70 = 120 km/hr
Distance between Train A and Train B when bird started flying = 360 – 120*(1/2) = 300 km/hr
Time taken by Train A and Train B to meet (when bird started) = 300/120 = 2.5 hours
Distance covered by bird in 2.5 hours = 80*2.5 = 200km (A)
The time taken by bird to meet Train B for the first time = 300/(70+80) = 2 hours (B)
Distance between Train A and Train B when bird meets Train B for the first time = 300 – 2*(50+70)
= 60km (C)
Distance left between train A and train B when bee joins = 60km
Hence, time for which Bee fly = 60/(50+70) = 60/120 = ½ hours
Bee covers 25 km in ½ hours
Hence, speed of bee = {25/(1/2)} = 50km/hr (D)
Required percentage = (50/50)*100 = 100% (E)Incorrect
Answer: 4) 100
Explanation:
Initial distance between train A and train B = 360 km
Relative speed of train A and train B = 50+70 = 120 km/hr
Distance between Train A and Train B when bird started flying = 360 – 120*(1/2) = 300 km/hr
Time taken by Train A and Train B to meet (when bird started) = 300/120 = 2.5 hours
Distance covered by bird in 2.5 hours = 80*2.5 = 200km (A)
The time taken by bird to meet Train B for the first time = 300/(70+80) = 2 hours (B)
Distance between Train A and Train B when bird meets Train B for the first time = 300 – 2*(50+70)
= 60km (C)
Distance left between train A and train B when bee joins = 60km
Hence, time for which Bee fly = 60/(50+70) = 60/120 = ½ hours
Bee covers 25 km in ½ hours
Hence, speed of bee = {25/(1/2)} = 50km/hr (D)
Required percentage = (50/50)*100 = 100% (E)
________________________
 Click view Questions button to view Explanation
 Note: We are providing unique questions for you to practice well, have a try !!
 Ask your doubt in comment section, AC Mod’s ll clear your doubts in caring way.
 If you find any mistake, please tell us in the comment section.