Hello Aspirants

Welcome to Online **Quant** **Test** in AffairsCloud.com. We are starting **Cumulus Course for SBI PO 2019 Mains Exam** and we are creating sample questions in Quant section, this type of Question will be asked in SBI PO 2019!!!

**Click Here to View Cumulus Course: SBI PO 2019 Mains**

**SBI PO 2019 Mains: GA Test **– 7.00 PM Every Day

**SBI PO 2019 Mains: Reasoning Test **– 8.00 PM Every Day

**SBI PO 2019 Mains: Quant Test **– 9.00 PM Every Day

**SBI PO 2019 Mains: English Test **– 10.00 PM Every Day

**Help:- **Share Our Cumulus Course for SBI PO 2019 Exam Course page to your Friends & FB Groups

**SBI PO Previous Year Question Paper**

**Click Here to Subscribe Crack High Level Puzzles & Seating Arrangement Questions PDF 2019 Plan**

_______________________

#### Quiz-summary

0 of 10 questions completed

Questions:

- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10

#### Information

**All the Best**

You have already completed the quiz before. Hence you can not start it again.

Quiz is loading...

You must sign in or sign up to start the quiz.

You have to finish following quiz, to start this quiz:

#### Results

0 of 10 questions answered correctly

Your time:

Time has elapsed

You have reached 0 of 0 points, (0)

#### Categories

- Quantitative Aptitude 0%

- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10

- Answered
- Review

- Question 1 of 10
##### 1. Question

1 pointsCategory: Quantitative Aptitude**Directions (Q1-5). The following line graph shows the time taken by six men i.e. A, B, C, D, E and F to do a work X.**

**In how many days will B and C complete a work which is double the work X?**Correct**Answer- 3) 19.8 days**

Explanation-

B and C will take double the time to complete this work i.e. 36 and 44 days respectively.

LCM of 36 and 44 = 396

396/36 = 11 and 396/44 = 9

Time they will take to compete the work = 396/(11 + 9) = 396/20 = 19.8 daysIncorrect**Answer- 3) 19.8 days**

Explanation-

B and C will take double the time to complete this work i.e. 36 and 44 days respectively.

LCM of 36 and 44 = 396

396/36 = 11 and 396/44 = 9

Time they will take to compete the work = 396/(11 + 9) = 396/20 = 19.8 days - Question 2 of 10
##### 2. Question

1 pointsCategory: Quantitative Aptitude**Directions (Q1-5). The following line graph shows the time taken by six men i.e. A, B, C, D, E and F to do a work X.**

**There’s another person G whose efficiency is 1/3rd of the efficiency of D. In how many days he will complete a piece of work which is 1.5 times of the work X?**Correct**Answer- 1) 216 days**

Explanation-

Since the efficiency of G is 1/3rd of the efficiency of D, time taken by it to complete the work X = 48 × 3 = 144 days

Time taken by it complete a work which will be 1.5 times of X = 1.5 × 144 = 216 daysIncorrect**Answer- 1) 216 days**

Explanation-

Since the efficiency of G is 1/3rd of the efficiency of D, time taken by it to complete the work X = 48 × 3 = 144 days

Time taken by it complete a work which will be 1.5 times of X = 1.5 × 144 = 216 days - Question 3 of 10
##### 3. Question

1 pointsCategory: Quantitative Aptitude**Directions (Q1-5). The following line graph shows the time taken by six men i.e. A, B, C, D, E and F to do a work X.**

**E and F started doing the work X together. However, after 10 days E left the work and the rest of the work was completed by F with the help of H who is half as efficient as A. In approximately how much time the work will be completed?**Correct**Answer- 2) 19 days**

Explanation-

Time taken by H to complete the work X alone = 35 × 2 = 70 days

LCM of 70, 25 and 40 = 1400 = total work

Work completed by H in one day = 1400/70 = 20

Work completed by E in one day = 1400/25 = 56

Work completed by F in one day = 1400/40 = 35

Work completed by E and F in 10 days = (56 + 35) × 10 = 910

Remaining work = 1400 – 910 = 490

Time taken by F and H to complete this work = 490/(35 + 20) = 490/55 = 9 (approx.)

Total time taken for the work to complete = 10 + 9 = 19 daysIncorrect**Answer- 2) 19 days**

Explanation-

Time taken by H to complete the work X alone = 35 × 2 = 70 days

LCM of 70, 25 and 40 = 1400 = total work

Work completed by H in one day = 1400/70 = 20

Work completed by E in one day = 1400/25 = 56

Work completed by F in one day = 1400/40 = 35

Work completed by E and F in 10 days = (56 + 35) × 10 = 910

Remaining work = 1400 – 910 = 490

Time taken by F and H to complete this work = 490/(35 + 20) = 490/55 = 9 (approx.)

Total time taken for the work to complete = 10 + 9 = 19 days - Question 4 of 10
##### 4. Question

1 pointsCategory: Quantitative Aptitude

**In approximately how many days A, B and D can complete a piece of work which is 4 times as much of work X?**Correct**Answer- 3) 38 days**

Explanation-

LCM of 35, 18 and 48 = 5040

Work completed by A in one day = 5040/35 = 144

Work completed by B in one day = 5040/18 = 280

Work completed by D in one day = 5040/48 = 105

Time taken by them to complete the work X together = 5040/(144 + 280 + 105) = 5040/529 = 9.53 days

Time taken by them to complete 4 times as this work = 9.53 × 4 = 38 days (approx.)Incorrect**Answer- 3) 38 days**

Explanation-

LCM of 35, 18 and 48 = 5040

Work completed by A in one day = 5040/35 = 144

Work completed by B in one day = 5040/18 = 280

Work completed by D in one day = 5040/48 = 105

Time taken by them to complete the work X together = 5040/(144 + 280 + 105) = 5040/529 = 9.53 days

Time taken by them to complete 4 times as this work = 9.53 × 4 = 38 days (approx.) - Question 5 of 10
##### 5. Question

1 pointsCategory: Quantitative Aptitude

**A with 1/5th of his efficiency and E with his usual efficiency can complete a work Y in 25 days. The amount of work X is how much percent less than that of Y?**Correct**Answer- 4) 12.5%**

Explanation-

Time taken by A to complete work X with 1/5th of his efficiency = 35 × 5 = 175 days

Time taken by E to complete work X = 25 days

LCM of 175 and 25 = 175

Work completed by A in one day with depleted efficiency = 175/175 = 1

Work completed by E in one day = 175/25 = 7

Time taken by them to complete the work X = 175/8 = 21.875 days

Required percentage = (25 – 21.875)/25 × 100 = 312.5/25 = 12.5%Incorrect**Answer- 4) 12.5%**

Explanation-

Time taken by A to complete work X with 1/5th of his efficiency = 35 × 5 = 175 days

Time taken by E to complete work X = 25 days

LCM of 175 and 25 = 175

Work completed by A in one day with depleted efficiency = 175/175 = 1

Work completed by E in one day = 175/25 = 7

Time taken by them to complete the work X = 175/8 = 21.875 days

Required percentage = (25 – 21.875)/25 × 100 = 312.5/25 = 12.5% - Question 6 of 10
##### 6. Question

1 pointsCategory: Quantitative Aptitude**Directions (Q6-10). The following pie charts show the distribution of alcohol and water in six casks i.e. A, B, C, D, E and F is shown. Total amount of alcohol and water keep changing. However, their percentage distribution is done in same way as shown in the following pie charts.**

**The amount of alcohol in cask C is 35 l. The ratio of total amount of alcohol to the total amount of water is 2:1. The amount of water in cask F is:**Correct**Answer- 1) 28 l**

Explanation-

Total amount of alcohol = 35/10 × 100 = 350 l

Total amount of water = 350/2 = 175 l

Amount of water in cask F = 16% of 175 = 28 lIncorrect**Answer- 1) 28 l**

Explanation-

Total amount of alcohol = 35/10 × 100 = 350 l

Total amount of water = 350/2 = 175 l

Amount of water in cask F = 16% of 175 = 28 l - Question 7 of 10
##### 7. Question

1 pointsCategory: Quantitative Aptitude**Directions (Q6-10). The following pie charts show the distribution of alcohol and water in six casks i.e. A, B, C, D, E and F is shown. Total amount of alcohol and water keep changing. However, their percentage distribution is done in same way as shown in the following pie charts.**

**One day, the ratio of total amount of alcohol to water is 5:2 respectively in all the six casks together. Alcohol in cask E and water in cask A were removed and added in another cask G which already had 73.2 l water in it. After this process, the ratio of alcohol to water becomes 3:10 respectively in the cask G. What is the amount of alcohol in cask B?**Correct**Answer- 5) 32.4 l**

Explanation:

Let the total amount of alcohol and water are 5x and 2x respectively.

Then,

Alcohol in cask E = 14% of 5x = 0.7x

Water in cask A = 15% of 2x = 0.3x

We have,

0.7x/(0.3x + 73.2) = 3/10

7x = 0.9x + 219.6

6.1x = 219.6

x = 219.6/6.1 = 36

Total amount of alcohol = 5 × 36 = 180 l

Amount of alcohol in cask B = 18% of 180 = 32.4 lIncorrect**Answer- 5) 32.4 l**

Explanation:

Let the total amount of alcohol and water are 5x and 2x respectively.

Then,

Alcohol in cask E = 14% of 5x = 0.7x

Water in cask A = 15% of 2x = 0.3x

We have,

0.7x/(0.3x + 73.2) = 3/10

7x = 0.9x + 219.6

6.1x = 219.6

x = 219.6/6.1 = 36

Total amount of alcohol = 5 × 36 = 180 l

Amount of alcohol in cask B = 18% of 180 = 32.4 l - Question 8 of 10
##### 8. Question

1 pointsCategory: Quantitative Aptitude**Directions (Q6-10). The following pie charts show the distribution of alcohol and water in six casks i.e. A, B, C, D, E and F is shown. Total amount of alcohol and water keep changing. However, their percentage distribution is done in same way as shown in the following pie charts.**

**If the total amount of alcohol is 450 l and the amount of alcohol in cask D is 80.5 l more than the amount of water in cask F. What is the amount of water in cask C?**Correct**Answer- 3) 16 l**

Explanation-

Amount of alcohol in cask D = 25% of 450 = 112.5 l

Amount of water in cask F = 112.5 – 80.5 = 32 l

Amount of water in cask C = 32/16 × 8 = 16 lIncorrect**Answer- 3) 16 l**

Explanation-

Amount of alcohol in cask D = 25% of 450 = 112.5 l

Amount of water in cask F = 112.5 – 80.5 = 32 l

Amount of water in cask C = 32/16 × 8 = 16 l - Question 9 of 10
##### 9. Question

1 pointsCategory: Quantitative Aptitude

**The ratio of alcohol to water in cask E is 7:4 respectively. The amount of alcohol in cask C is how much percent more than that of amount of water in the same cask?**Correct**Answer- 5) 275%**

Explanation-

Let the total amount of alcohol is x and total amount of water is y.

Then,

14% of x / 24% of y = 7/4

7x / 12y = 7/4

x/y = 3/1

Therefore, ratio of total amount of alcohol to total amount of water is 3:1.

Now let the total amount of water is 300 l and total amount of water is 100 l.

Then,

Amount of alcohol in cask C = 10% of 300 = 30 l

Amount of water in cask C = 8% of 100 = 8 l

Required percentage = (30 – 8)/8 × 100 = 2200/8 = 275%Incorrect**Answer- 5) 275%**

Explanation-

Let the total amount of alcohol is x and total amount of water is y.

Then,

14% of x / 24% of y = 7/4

7x / 12y = 7/4

x/y = 3/1

Therefore, ratio of total amount of alcohol to total amount of water is 3:1.

Now let the total amount of water is 300 l and total amount of water is 100 l.

Then,

Amount of alcohol in cask C = 10% of 300 = 30 l

Amount of water in cask C = 8% of 100 = 8 l

Required percentage = (30 – 8)/8 × 100 = 2200/8 = 275% - Question 10 of 10
##### 10. Question

1 pointsCategory: Quantitative Aptitude

**One day, the whole mixture of alcohol and water in cask A was poured in the cask B due to which the ratio of alcohol to water in cask B becomes 5:7. On the same day the amount of water in cask B was how much percent more than the amount of alcohol in cask E?**Correct**Answer- 2) 75%**

Explanation-

Let the total amount of alcohol and water are x and y respectively.

Then,

(12% of x + 18% of x) / (15% of y + 21% of y) = 5/7

30x / 36y = 5/7

x/y = 6/7

Now let the total amount of alcohol is 600 l and total amount of water is 700 l

Amount of water is cask B = 21% of 700 = 147 l

Amount of alcohol in cask E = 14% of 600 = 84 l

Required percentage = (147 – 84)/84 × 100 = 6300/84 = 75%Incorrect**Answer- 2) 75%**

Explanation-

Let the total amount of alcohol and water are x and y respectively.

Then,

(12% of x + 18% of x) / (15% of y + 21% of y) = 5/7

30x / 36y = 5/7

x/y = 6/7

Now let the total amount of alcohol is 600 l and total amount of water is 700 l

Amount of water is cask B = 21% of 700 = 147 l

Amount of alcohol in cask E = 14% of 600 = 84 l

Required percentage = (147 – 84)/84 × 100 = 6300/84 = 75%

**Click view Questions button to view Explanation****Note:-**We are providing unique questions for you to practice well, have a try !!- Ask your doubt in comment section, AC Mod’s ll clear your doubts in caring way.
- If you find any mistake, please tell us in the comment section.

**Bank Jobs Notification**

**Central Govt Jobs Notification**