Welcome to Online Quants Test in AffairsCloud.com. We are starting Cumulus Prelims Course for SBI PO exam and we are creating sample questions in Quant section, type of which will be asked in SBI PO 2017 !!!

You have already completed the quiz before. Hence you can not start it again.

Quiz is loading...

You must sign in or sign up to start the quiz.

You have to finish following quiz, to start this quiz:

Results

0 of 10 questions answered correctly

Your time:

Time has elapsed

You have reached 0 of 0 points, (0)

Categories

Quantitative Aptitude0%

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

Answered

Review

Question 1 of 10

1. Question

1 points

Category: Quantitative Aptitude

Directions (1-5): In the following questions two equations numbered I and II are given. You have to solve both the equations and A if x > y B if x ≥ y C if x < y D if x ≤ y E if x = y or the relationship cannot be established.

I.x^{2}-2x-15=0
II.y^{2}+5y+6=0

Correct

Explanation:
X=5,-3
Y=-3,-2
No relationship

Incorrect

Explanation:
X=5,-3
Y=-3,-2
No relationship

Question 2 of 10

2. Question

1 points

Category: Quantitative Aptitude

Directions (1-5): In the following questions two equations numbered I and II are given. You have to solve both the equations and A if x > y B if x ≥ y C if x < y D if x ≤ y E if x = y or the relationship cannot be established.

I.x^{2}-11x+28=0
II.y^{2}-5y+6=0

Correct

Explanation:
X=4,7
Y=3,2

Incorrect

Explanation:
X=4,7
Y=3,2

Question 3 of 10

3. Question

1 points

Category: Quantitative Aptitude

Directions (1-5): In the following questions two equations numbered I and II are given. You have to solve both the equations and A if x > y B if x ≥ y C if x < y D if x ≤ y E if x = y or the relationship cannot be established.

I.x^{2}+24=220
II.y= √196

Correct

Explanation:
X=+14,-14
Y=+14

Incorrect

Explanation:
X=+14,-14
Y=+14

Question 4 of 10

4. Question

1 points

Category: Quantitative Aptitude

Directions (1-5): In the following questions two equations numbered I and II are given. You have to solve both the equations and A if x > y B if x ≥ y C if x < y D if x ≤ y E if x = y or the relationship cannot be established.

I.x^{2}-x-6=0
II.y^{2}-9y+20=0

Correct

Explanation:
X=3,-2
Y=5,4

Incorrect

Explanation:
X=3,-2
Y=5,4

Question 5 of 10

5. Question

1 points

Category: Quantitative Aptitude

Directions (1-5): In the following questions two equations numbered I and II are given. You have to solve both the equations and A if x > y B if x ≥ y C if x < y D if x ≤ y E if x = y or the relationship cannot be established.

I.x^{2}-24x+143=0
II.y^{2}-21y+110=0

Correct

Explanation:
X=11,13
Y=11,10

Incorrect

Explanation:
X=11,13
Y=11,10

Question 6 of 10

6. Question

1 points

Category: Quantitative Aptitude

Directions (6-10): A total of 39 thousand people casted vote from six cities, in which the number of females was 12000. The following pie-charts show the distribution of the all people and of the total females from these cities who casted their vote.

The number of males who voted from City F is approximately what percent of the total number of males who voted from all six cities together?

Correct

Explanation:
People from F=39000*26/100=10140
Females from F=12000*32.4/360=1080
Males=9060
Total males=39000-12000=27000
Percentage=9060/27000*100=33.55%

Incorrect

Explanation:
People from F=39000*26/100=10140
Females from F=12000*32.4/360=1080
Males=9060
Total males=39000-12000=27000
Percentage=9060/27000*100=33.55%

Question 7 of 10

7. Question

1 points

Category: Quantitative Aptitude

Directions (6-10): A total of 39 thousand people casted vote from six cities, in which the number of females was 12000. The following pie-charts show the distribution of the all people and of the total females from these cities who casted their vote.

What is the total number of males who voted from City A?

Correct

Explanation:
Total people from city A=39000*17/100=6630
Number of females=12000*82.8/360=2760
Males=6630-2760=3870

Incorrect

Explanation:
Total people from city A=39000*17/100=6630
Number of females=12000*82.8/360=2760
Males=6630-2760=3870

Question 8 of 10

8. Question

1 points

Category: Quantitative Aptitude

Directions (6-10): A total of 39 thousand people casted vote from six cities, in which the number of females was 12000. The following pie-charts show the distribution of the all people and of the total females from these cities who casted their vote.

The total number of males who voted from City C is approximately what percent(approx.) of the total number of people who voted from City D?

Correct

Explanation:
Total people from city C=39000*15/100=5850
Number of females=12000*61.2/360=2040
Males=5850-2040=3810
People from City D=39000*20/100=7800
Percentage=3810/7800*100=49

Incorrect

Explanation:
Total people from city C=39000*15/100=5850
Number of females=12000*61.2/360=2040
Males=5850-2040=3810
People from City D=39000*20/100=7800
Percentage=3810/7800*100=49

Question 9 of 10

9. Question

1 points

Category: Quantitative Aptitude

Directions (6-10): A total of 39 thousand people casted vote from six cities, in which the number of females was 12000. The following pie-charts show the distribution of the all people and of the total females from these cities who casted their vote.

What is the difference between the total number of females who voted from City A and that from City B?

Directions (6-10): A total of 39 thousand people casted vote from six cities, in which the number of females was 12000. The following pie-charts show the distribution of the all people and of the total females from these cities who casted their vote.

What is the difference between the total number of females and the total number of males who voted from City E?

Correct

Explanation:
Total people from city E=39000*8.5/100=3315
Number of females=12000*75.6/360=2520
Males=3315-2520=795
Difference=2520-795=1725

Incorrect

Explanation:
Total people from city E=39000*8.5/100=3315
Number of females=12000*75.6/360=2520
Males=3315-2520=795
Difference=2520-795=1725