**Hello Aspirants**. Welcome to Online Reasoning Section in AffairsCloud.com. Here we are creating question sample in Logical Reasoning, which is common for all the IBPS,SBI exam and other competitive exams. We have included Some questions that are repeatedly asked in bank exams !!!

**(Q. 1-5) In each of the following questions, two rows of numbers are given. The resultant number in each row is to be worked out separately based on the following rules and the questions below the rows of numbers are to be answered. The operations of numbers progress from the left to the right.**

**Rules:**

(i) If an odd number is followed by another composite odd number, they are to be added.

(ii) If an even number is followed by an odd number they are to be added.

(iii) If an even number is followed by a number which is the perfect square, the even number is to be subtracted from the perfect square.

(iv) If an odd number is followed by a prime odd number, the first number is to be divided by the second number.

(v) If an odd number is followed by an even number the second one is to be subtracted from the first number.

**I. 17 6 27**

**II. P 7 21**

**If ‘P’ is the resultant of the first row, what will be the resultant of the second row ?**

A. 58

B. 66

C. 27

D. 82

E. None of the above

**B. 66**

**Explanation:**

17 – 6 = 11 [Rule v]

11 + 27= 38 [Rule i]

a = 38

38 + 7 = 45 [Rule ii]

45 + 21 = 66 [Rule i]**I. 14 36 17**

**II. 20 Q 12**

**If ‘Q’ is the resultant of the first row, what will be the resultant of the second row ?**

A. 69

B. 85

C. 101

D. 121

E. None of the above

**E. None of the above**

**Explanation:**

36 – 14 = 22 [Rule iii]

22 + 17 = 39 [Rule ii]

Q = 39

20 + 39 = 59 [Rule ii]

59 – 12 = 47 [Rule v]**I. 85 17 33**

**II. 16 17 R**

**If ‘R’ is the resultant of the first row, what will be the sum of the resultants of first and second row?**

A. 41

B. – 3

C. 3

D. 33

E. None of the above

**D. 33**

**Explanation:**

85 / 17 = 5 [Rule iv]

5 + 33 = 38 [Rule i]

R = 38

16 + 17 = 33 [Rule ii]

33 – 38 = -5[Rule v] ; Sum of the resultants of first and second row = 38 – 5 =33**I. 22 13 5**

**II. S 2 25**

**If ‘S’ is the resultant of the first row, what will be the difference between the resultants of the second and first row ?**

A. 23

B. 28

C. 22

D. 29

E. None of the above

**A. 23**

**Explanation:**

22 + 13 = 35 [Rule ii]

35 / 5 = 7 [Rule iv]

R = 7

7 – 2 = 5 [Rule v]

5 + 25 = 30 [Rule i] Difference between second and first row resultants = 30 – 7=23**I. 10 49 15**

**II. T 7 10**

**If ‘T’ is the resultant of the first row, what will be the resultant of the second row ?**

A. 51

B. 55

C. 59

D. 57

E. None of the above

**A. 51**

**Explanation:**

49 – 10 = 39 [Rule iii]

39 + 15 = 54 [Rule i]

d = 54

54 + 7 = 61 [Rule ii]

61 – 10 = 51 [Rule v]

**(Q. 6-10) In each of the following questions, two rows of numbers are given. The resultant number in each row is to be worked out separately based on the following rules and the questions below the rows of numbers are to be answered. The operations of numbers progress from the left to the right.**

**Rules:**

(i) If an even number is followed by another even number they are to be added.

(ii) If an even number is followed by a prime number they are to be multiplied

(iii) If an odd number is followed by an even number, the even number is to be subtracted from the odd number

(iv) If an odd number is followed by another odd number the first number is to be added to the square of the second number

(v) If an even number is followed by a composite odd number,the even number is to be divided by the odd number.

**I. 42 21 7**

**II. 15 9 24**

**What is the half of the sum of the resultants of the two rows?**

A. 67

B. 35

C. 47

D. 69

E. None of the Above

**A. 67**

**Explanation:**

42 / 21 = 2 [Rule v]

2 * 7 = 14 [Rule iii]

R1 = 14

15 + (9)² = 96 [Rule iv]

96 + 24 = 120 [Rule i]

R2 = 120

(14 + 120) / 2 = 67**I. 35 14 10**

**II. 20 16 9**

**What is the product of the resultants of the two rows?**

A. 75

B. 48

C. 45

D. 64

E. None of the Above

**E. None of the Above**

**Explanation:**

35 – 14 = 21 [Rule iii]

21 – 10 = 11 [Rule iii]

R1 = 11

20 + 16 = 36 [Rule i]

36 / 9 = 4 [Rule v]

R2 = 4

= 11 * 4 = 44**I. 16 7 12**

**II. 69 14 9**

**What is the difference between the resultants of the second row and first row?**

A. 16

B. 17

C. 12

D. 15

E. None of the Above

**C. 12**

**Explanation:**

16 * 7 = 112 [Rule ii]

112 + 12 = 124 [Rule i]

R1 = 124

69 – 14 = 55 [Rule iii]

55 + (9)² = 136 [Rule iv]

R2 = 136

136 – 124 = 12**I. 12 13 9**

**II. 67 44 9**

**What will be the outcome if the resultant of the second row is divided by the resultant of the first row?**

A. 2

B. 4

C. 8

D. 6

E. None of the Above

**D. 6**

**Explanation:**

12 * 13 = 156 [Rule ii]

156 / 9 = 52/3 [Rule v]

R1 = 52/3

67 – 44 = 23 [Rule iii]

23 + 81 = 104 [Rule iv]

R2 = 104

R2/R1 = (104/52)*3 = 6**I. 55 11 18**

**II. 13 3 7**

**What is the sum of the resultants of the two rows?**

A. 366

B. 648

C. 264

D. 348

E. None of the Above

**D. 348**

**Explanation:**

55 + 121 = 176 [Rule iv]

176 + 18 = 194 [Rule i]

R1 = 194

13 + 9 = 22 [Rule iv]

22 * 7 = 154 [Rule ii]

R2 = 154

194 + 154 = 348

**AffairsCloud Recommends PracticeMock Test**

**AffairsCloud Ebook - Support Us to Grow**

**Govt Jobs by Category**

**Bank Jobs Notification**