Current Affairs PDF Sales

Overview of National Film Awards 2019

On August 9, 2019, The annual National Film Awards 2019 were announced by by jury heads Rahul Rawail, AS Kanal and Utpal Bhorpujari. It was the 66th Edition. This year, a total of 419 films had competed for the awards. The awards are given in 31 categories. The announcement was made at Shastri Bhawan, New Delhi.

National Film Awards 2019

i.Film friendly state: Uttarakhand bagged an award for the film friendly state. This new award was instituted in 2019.

List of Winners:

Feature Films Section:

S.NO. Title of Film Name Of Film Awardee
 1 Best Feature Film HELLARO (Gujarati) Producer:  Saarthi Productions LLP

Director: Abhishek Shah

 2 Indira Gandhi Award for Best Debut Film of a Director NAAL (Marathi) Producer: Mrudhgandh Films LLP

Director:  Sudhakar Reddy Yakkanti

 3 Award for Best Popular Film Providing Wholesome Entertainment BADHAAI  HO (Hindi) Producer: Junglee Pictures Limited

Director:  Amit  Sharma

 4 Nargis Dutt Award for Best Feature Film on National Integration ONDALLA ERADALLA (Kannada) Producer: D N Cinemas

Director: Satya Prakash D

 5 Best Film on Social Issues PADMAN (Hindi) Producer: Hope Productions Pvt. Ltd.

Director: R. Balki

 6 Best Film on Environment Conservation/Preservation PAANI (Marathi) Producer: Purple Pebble Pictures

Director:  Addinath Kothare

 7 Best Children’s Film SARKARI HIRIYA PRATHAMIKA SHALE KASARGODU (Kannada) Producer :  Rishab Shetty Films

Director: Rishab Shetty

 8 Best Direction URI : THE SURGICAL STRIKE (Hindi) Director: Aditya Dhar
 9 Best Actor (Shared) ANDHADHUN (Hindi) & URI  : THE SURGICAL STRIKE  (Hindi) Ayushmann Khurrana & Vicky Kaushal
 10 Best Actress MAHANATI (Telugu) Keerthy Suresh
 11 Best Supporting Actor CHUMBAK (Marathi) Supporting Actor:Swanand Kirkire
 12 Best Supporting Actress BADHAAI HO (Hindi) Supporting Actress: Surekha Sikri
 13 Best Child Artist ONDALLA ERADALLA (Kannada)

HARJEETA (Punjabi)

HAMID (Urdu)

NAAL (Marathi)

P V Rohith

Sameep Singh

Talha Arshad Reshi

Shrinivas Pokale

 14 Best Male Playback Singer PADMAAVAT (Hindi) Arijit Singh
Song “ Binte Dil Misriya mein …. ”
 15 Best Female Playback Singer NATHICHARAMI (Kannada) Bindhu Malini
Song “ Maayavi Manave…..”
 16 Best Cinematography OLU (Malayalam) Cameraman: M J Radhakrishnan
 17 Best Screenplay CHI ARJUN LA SOW (Telugu)

ANDHADHUN (Hindi)

TARIKH (Bengali)

 

Screenplay writer (original): Rahul Ravindran

Screenplay writer (adapted): Sriram Raghavan , Arijit Biswas, Yogesh Chandekar, Hemant  Rao & Pooja Ladha Surti

Dialogue Writer: Churni Ganguly

 18 Best Audiography TENDLYA (Marathi)

URI :THE SURGICAL STRIKE (Hindi)

RANGASTHALAM (Telugu)

Location Sound Recordist (for sync sound films only) : Gaurav Verma

Sound Designer : Bishwadeep Dipak Chatterjee

Re- recordist of the final mixed track: Raja Krishnan M.R

 19 Best Editing NATHICHARAMI (Kannada) Editor:  Nagendra K Ujjani
 20 Best Production Design KAMMARA SAMBHAVAM (Malayalam) Production  Designer: Bangalan
 21 Best Costume Designer MAHANATI (Telugu) Costume Director: Indrakshi Pattanaik, Gaurang Shah &  Archana Rao
 22 Best Make-up Artist AWE (Telugu) Make-up Artist: Ranjith
 23 Best Music Direction PAADMAAVAT (Hindi)

URI :THE SURGICAL

STRIKE (Hindi)

 

Music Director (Songs): Sanjay Leela Bhansali

Music Director (Background Music): Shashwat Sachdev

 24 Best Lyrics NATHICHARAMI (Kannada) Lyricist:  Manjunatha S (Manasor)

Song “ Maayavi Manave….”

 25 Special Jury Award HELLARO (Gujarati)

& KEDARA (Bengali)

Actresses :  Shraddha Dangar, Shachi Joshi, Denisha Ghumra, Neelam Paanchal, Tarjani Bhadla, Brinda Nayak, Tejal Panchasara, Kaushambi Bhatt, Ekta Bachwani, Kamini Panchal, Jagruti Thakore, Riddhi Yadav & Prapti Mehta &

Director : Indradip Dasgupta

 26 Best Special Effects AWE (Telugu)

&  KGF (Kannada)

Srushti Creative Studio  & Unifi Media
 27 Best Choreography PADMAAVAT (Hindi) Kruti Mahesh Madya & Jyoti Tomar
Song: Ghoomar
 28 Best Action Direction Award (Stunt Choreography) KGF (Kannada)) Vikram More & Anbu Ariv


 Best Feature Film in each of the language specified in the Schedule VIII of the Constitution:

S.No Name of Award Title of Film Awardee
 1 Best Gujarati Film REVA Producer: Brainbox Studios

Director:  Rahul Surendrabhai Bhole &

Vinit Kumar Ambubhai Kanojiya

 2 Best Punjabi Film HARJEETA Producer: Sizzlin Productions

Director: Vijay Kumar Arora

 3 Best Assamese Film

 

BULBUL CAN SING Producer: Flying River Films

Director: Rima Das

 4 Best Konkani Film AMORI Producer: Opus Ga La

Director: Dinesh P Bhonsle

 5 Best Kannada Film NATHICHARAMI Producer: Tejaswini Enterprises

Director: Manjunatha S. (Mansore)

 6 Best Telugu Film MAHANATI Producer: Swapna  Cinema

Director: Nag Ashwin

 7 Best Malayalam Film SUDANI FROM NIGERIA Producer: The Happy Hours Entertainments

Director: Zakariya

 8 Best Bengali Film EK JE CHHILO RAJA Producer: SVF Entertainment Pvt. Ltd.

Director: Srijit Mukherjee

 9 Best Urdu Film HAMID Producer: Saregama India Limited

Director: Aijaz Khan

 10 Best Hindi Film ANDHADHUN Producer: Matchbox Pictures Pvt. Ltd.

Director: Sriram Raghavan

 11 Best Tamil Film BAARAM Producer: Reckless Roses

Director: Priya Krishnaswamy

12 Best Marathi Film BHONGA Producer: Nalinee Productions

Director: Shivaji Lotan Patil

Best Feature Film in each of the languages other than those specified in Schedule VIII of the Constitution:
1 Best Garo Film MA’AMA Producer: Anna Films

Director: Dominic Sangma

 2 Best Sherdukpan Film MISHING Producer: BB Entertainment Trade Private Limited

Director: Bobby Sarma Baruah

3 Best Pangchenpa Film IN THE LAND OF POISON WOMEN Producer: Aaas Productions

Director: Manju Borah

4 Best Rajasthani Film TURTLE Producer: Shivazza Films & Entertainment

Director: Dinesh S Yadav

5 Special Mention NATHICHARAMI(Kannada)

KADAKH (Hindi)

JOSEPH (Malayalam)

SUDANI FROM NIGERIA (Malayalam)

Sruthi Hariharan (Actress)

Chandrachoor Rai (Actor)

Joju George (Actor)

Savithri (Actress)


Non-Feature Films Section:

S.No. Name of Award Title of Film Awardee
BEST NON-FEATURE FILM Son Rise

&

The Secret Life of Frogs

Producer: V2 Films & Design Pvt. Ltd.

Director : Vibha Bakshi&

Producer: Bedi Universal

Director : Ajay Bedi   & Vijay Bedi

BEST DEBUT NON-FEATURE FILM OF A DIRECTOR Feluda_50 Years Rays Detective Producer & Director :Sagnik Chatterjee
BEST ARTS and CULTURE FILM Bunkar: The Last of The Varanasi Weavers Producer: Narrative Pictures  & S apana Sharma

Director : Satyaprakash Upadhyay

BEST SCIENCE & TECHNOLOGY FILM

 

G.D.Naidu : The Edison Of India Producer: Films Division

Director : Renjith Kumar

BEST PROMOTIONAL FILM Rediscovering Jajam Producer: Rachel Bracken Singh

Director : Avinash Maurya & Kriti Gupta

BEST ENVIRONMENT FILM The World’s Most Famous Tiger Producer: Natural History Unit India

Director: Subbiah Nallamuthu

BEST FILM ON SOCIAL ISSUES Taala Te Kunjee Producer: Simardeep Singh Bhatia

Director : Shilpi Gulati

BEST EDUCATIONAL FILM

 

Sarala Virala Producer: Sujatha H R

Director : Eregowda

BEST FILM ON  SPORTS Swimming Through The Darkness Producer: Perspective

Director : Supriyo Sen

BEST INVESTIGATIVE FILM Amoli Producer: Culture Machine Media Pvt. Ltd.

Director : Jasmine Kaur Roy    &     Avinash Roy

SPECIAL JURY AWARD

 

Why Me? –  Director &
Ekaant – Art Direction
Director : Harish Shah &

Art Director : Neeraj Singh

BEST SHORT FICTION FILM

 

Kharvas Producer: Shree Mahalasa Productions Ponda

Director : Aditya Suhas Jambhale

BEST FILM ON FAMILY VALUES Chalo Jeete Hain Producer: Sundial Ventures Pvt. Ltd.

Director : Mangesh Hadawale

BEST DIRECTION Aai Shappath Director : Gautam Vaze
BEST CINEMATOGRAPHY The Secret Life of Frogs Cameraman: Ajay Bedi & Vijay Bedi
BEST ON-LOCATION SOUND RECORDIST The Secret Life of Frogs On location sound recordist : Ajay Bedi
BEST AUDIOGRAPHY Children of The Soil Re-recordist (final mixed track) : Bishwadeep Chatterjee
BEST EDITING Son Rise Editor : Hemanti Sarkar
BEST MUSIC DIRECTION Jyoti Music Director: Kedar Divekar
BEST NARRATION/ VOICE OVER Madhubani – The Station of Colours Deepak Agnihotri &  Urvija Upaddhyay
SPECIAL MENTION
  1. Mahaan Hutatma – Director
  2. Glow Worm in a Jungle – Director
  3. Laddoo
Director : Sagar Puranik

Director : Ramana Dumpala

Director :  Sameer Sadhwani & Kishor Sadhwani


Best Book on Cinema:

S. No. Title of the Book Name of the Author Name of the Publisher
 1 Mouna Prathanapole  (Malayalam) Author : S Jayachandran Nair Kerala State Chalachitra Academy
Special Mention
 1 In A Cult Of Their Own: Bollywood Beyond Box Office (English) Author :Amborish Roychoudhury Rupa Publications India Pvt. Ltd


Award for Best Film Critic:

S. No. Name of Critic Language
1. Blais Johny & Anant Vijay Malayalam &  Hindi


About Film and Television Institute of India (FTII):
Established: 1960
President: Brijendra Pal Singh