Current Affairs PDF Sales

Overview of 67th National Film Awards for the year 2019

AffairsCloud YouTube Channel - Click Here

AffairsCloud APP Click Here

67th National Film Awards announcedOn March 22, 2021, the 67th edition of annual National Film Awards  was announced, it bestows honours on films and artists for the year 2019.

The National Film Awards are given out by the Directorate of Film Festivals, an organisation which comes under the Ministry of Information & Broadcasting.

i.The awards are categorised in three sections

  • Feature Films,
  •  Non-Feature Films &
  • Best Writing on Cinema.

ii.The awards were announced by Jury heads – N. Chandra, Chairman, Central Panel, Shri Arun Chaddha, Chairman, Non Feature Films Jury, Shaji N Karun, Chairman, Most Film Friendly State Jury & Saibal Chatterjee, Chairman Best Writing on Cinema Jury.

iii.Feature and Non-Feature Films certified by Central Board of Film Certification (CBFC) between 1 January 2019, and 31 December 2019, were eligible for the film award categories.

Notable Awards

  • Best Non-Feature Film – An Engineered Dream (Hindi Film)
  • Best Feature Film – Marakkar-Arabi Kadalinte-Simham (Malayalam)
  • Best Children’s Film award – Kastoori (Hindi)
  • Best Arts and Culture Film – Shrikshetra-Ru-Sahijata (Odia)
  • Most Film Friendly State – Sikkim (Medal – Rajat Kamal)
  • Best Cinematography –  Gireesh Gangadharan for Malayalam film Jallikattu

List of Winners

Feature Films Section

S. No Category Title Awardee
1 Best Feature Film Marakkar-Arabi Kadalinte-Simham (Malayalam)
  • Producer: Aashirvad Cinemas
  • Director: Priyadarshan
2 Indira Gandhi Award for Best Debut Film of a Director HELEN (Malayalam)
  • Producer: Big Bang Entertainments
  • Director: Mathukutt Xavier
3 Award for Best Popular Film Providing Wholesome Entertainment MAHARSHI (Telugu)
  • Producer: Sri Venkateswara Creations
  • Director: Paidipally Vamshidhar Rao
4 Nargis Dutt Award for Best Feature Film on National Integration TAJMAL (Marathi)
  • Producer: Tuline Studios Pvt. Ltd.
  • Director: Niyaz Mujawar
5 Best Film on Social Issues ANANDI GOPAL (Marathi)
  • Producer: Essel Vision Productions Ltd., Freshlime Films LLP, Namah Pictures Pvt. Ltd.
  • Director: Sameer Vidwans
6 Best Film on Environment Conservation/Preservation WATER BURIAL (Monpa)
  • Producer: Faruque Iftikar Laskar
  • Director: Shantanu Sen
7 Best Children’s Film KASTOORI (Hindi)
  • Producer: Insight Films
  • Director: Vinod Uttreshwar Kamble
8 Best Direction BAHATTAR HOORAIN (Hindi)
  • Director: Sanjay Puran Singh Chauhan
9 Best Actor BHONSLE (Hindi) & ASURAN (Tamil)
  • Actor: Manoj Bajpayee
  • Actor: Dhanush
10 Best Actress MANIKARNIKA-THE QUEEN OF JHANSI (Hindi) & PANGA (Hindi) Actress : Kangana Ranaut
11 Best Supporting Actor SUPER DELUXE (Tamil) Supporting Actor: Vijaya Sethupathi
12 Best Supporting Actress THE TASHKENT FILES (Hindi) Supporting Actress: Pallavi Joshi
13 Best Child Artist KD(A) KARUPPU DURAI (Tamil) Child Artist : Naga Vishal
14 Best Male Playback Singer KESARI (Hindi) Singer : B Praak for song “Teri Mitti”
15 Best Female Playback Singer BARDO (Marathi) Singer : Savani Ravindra for song “Raan Petala”
16 Best Cinematography Jallikattu (Malayalam) Cameraman: Gireesh Gangadharan
17 Best Screenplay JYESHTHOPUTRO (Bengali) & GUMNAAMI (Bengali) & THE TASHKENT FILES (Hindi)
  • Screenplay writer (original): Kaushik Ganguly
  • Screenplay writer (adapted): Srijit Mukherji
  • Dialogue Writer: Vivek Ranjan Agnihotri
18 Best Audiography IEWDUH (Khasi) & TRIJYA (Marathi) & OTHTHA SERUPPU SIZE-7 (Tamil)
  • Location Sound Recordist (for sync sound films only) : Debajit Gayan
  • Sound Designer : Mandar Kamalapurkar
  • Re- recordist of the final mixed track: Resul Pookutty
19 Best Editing JERSEY (Telugu) Editor: Navin Nooli
20 Best Production Design ANANDI GOPAL (Marathi) Production Designer: Sunil Nigwekar & Nilesh Wagh
21 Best Costume Designer MARAKKAR-ARABIK KADALINTE-SIMHAM (Malayalam) Costume Designer: Sujith Sudhakaran & V. Sai
22 Best Make-up Artist HELEN (Malayalam) Make-up Artist: Ranjith
23 Best Music Direction VISWASAM (Tamil) JYESHTHOPUTRO (Bengali)
  • Music Director (Songs): D. Imman
  • Music Director (Background Music): Prabuddha Banerjee
24 Best Lyrics KOLAAMBI (Malayalam) Lyricist: Prabha Varma for the Song “ Arodum Parayuka Vayya”
25 Special Jury Award OTHTHA SERUPPU SIZE-7 (Tamil) Producer & Director : Radhakrishnan Parthiban
26 Best Special Effects MARAKKAR-ARABIK KADALINTE-SIMHAM (Malayalam) Special Effects Creator : Siddharth Priyadarshan
27 Best Choreography MAHARSHI (Telugu) Raju Sundaram
28 Best Action Direction Award (Stunt Choreography) AVANE SRIMANNARAYANA (Kannada) Vikram Mor

 

Best Feature Film in each of the language specified in the Schedule VIII of the Constitution

S No Name of the Award Title Awardee
1 Best Assamese Film RONUWA – WHO NEVER SURRENDER
  • Producer: Bornali Creative Vision Entertainment
  • Director: Chandra Mudoi
2 Best Bengali Film GUMNAAMI
  • Producer: SVF Entertainment Pvt. Ltd.
  • Director: Srijit Mukherji
3 Best Hindi Film CHHICHHORE
  • Producer: Nadiadwala Grandsons Entertainment Pvt. Ltd., Fox Star Studios
  • Director: Nitesh Tiwari
4 Best Kannada Film AKSHI
  • Producer: Kalaadegula Studio
  • Director: Manoj Kumar
5 Best Konkani Film KAAJRO
  • Producer: de Goan Studio
  • Director: Nitin Bhaskar
6 Best Marathi Film BARDO Producer: Ritu Films Cut LLP
7 Best Malayalam Film KALLA NOTTAM
  • Producer: First Print Studios
  • Director: Rahul Riji Nair
8 Best Manipuri Film EIGI KONA
  • Producer: Luwang Apokpa Mamikol Production
  • Director: Bobby Wahengham, Maipaksana Haorongbam
9 Best Odia Film SALA BUDHAR BADLA

&

Kalira Atita

  • Producer: New Generation Films,
  • Director: Dr. Sabyasachi Mohapatra

 

&

 

  • Producer: Eleeanora Images Pvt. Ltd.,
  • Director: Nila Madhab Panda
10 Best Punjabi Film RAB DA RADIO 2
  • Producer: Vehli Janta Films,
  • Director: Sharandeep Singh
11 Best Tamil Film ASURAN
  • Producer: V Creations,
  • Director: Vetri Maaran
12 Best Telugu Film JERSEY
  • Producer: Sithara Entertainments
  • Director: Gowtam Tinnanuri

Best Feature Film in each of the languages other than those specified in Schedule VIII of the Constitution

S.No Name of the Award Title Awardee
1 Best Chhattisgarhi Film BHULAN THE MAZE Producer: Swapnil Film Productions

Director: Manoj Verma

2 Best Haryanvi Film CHHORIYAN CHHORON SE KAM NAHI HOTI Producer: Essel Vision Productions Limited & Satish Kaushik Entertainment, Director: Rajesh Amar Lal Babbar
3 Best Khasi Film IEWDUH Producer: Shiven Arts

Director: Pradip Kurbah

4 Best Mishing Film ANU RUWAD Producer: Obonori Pictures,

Director: Dilip Kumar Doley

5 Best Paniya Film KENJIRA Producer: Neru Films,

Director: Manoj Kana

6 Best Tulu Film PINGARA Producer: DMR Productions, Director: R Preetham Shetty
7 Special Mention BIRIYAANI (Malayalam)

&

JONAKI PORUA (Assamese)

&

LATA BHAGWAN KARE (Marathi)

&

PICASSO (Marathi)

Director : Sajin Babu

&

Actor: Benjamin Daimary

&

Actress: Lata Kare

&

Director: Abhijeet Mohan Warang

Non-Feature Films section

S.No Category Title Awardee
1 BEST NON-FEATURE FILM AN ENGINEERED DREAM (HINDI) Producer & Director : Hemant Gaba
2 BEST DEBUT NON FEATURE FILM OF A DIRECTOR KHISA (MARATHI) Producer : P P Cine Production

Director : Raj Pritam More

3 BEST ETHNOGRAPHIC FILM CHARAN-ATVA THE ESSENCE OF BEING A NOMAD (GUJARATI) Producer : Films Division Director : Dinaz Kalwachwala
4 BEST BIOGRAPHICAL FILM ELEPHANTS DO REMEMBER (ENGLISH) Producer : Films Division Director : Swati Pandey, Viplove Rai Bhatia & Manohar Singh Bisht
5 BEST ARTS and CULTURE FILM  CULTURE FILM SHRIKSHETRARU-SAHIJATA (ODIA) Producer & Director : Ashutosh Pattnaik
6 BEST PROMOTIONAL FILM THE SHOWER (HINDI) Producer : Little Lamb Films Pvt. Ltd. Director : Bauddhayan Mukherji
7 BEST ENVIRONMENT FILM THE STORK SAVIOURS (HINDI) Producer: Rajiv Mehrotra, PSBT Director : Ajay Bedi & Vijay Bedi
8 BEST FILM ON SOCIAL ISSUES HOLY RIGHTS (HINDI) & LADLI (HINDI) Producer: Priyanka Pradeep More Director : Farha Khatun & Producer & Director : Sudipta Kundu
9 BEST EDUCATIONAL FILM APPLES AND ORANGES (ENGLISH) Producer: LXL Ideas Private Limited

Director : Rukshana Tabassum

10 BEST EXPLORATION FILM WILD KARNATAKA (ENGLISH) Producer: Amoghavarsha J S Director : Amoghavarsha JS, Kalyan Varma, Sarath Champati & Vijaya Mohan Raj
11 BEST INVESTIGATIVE FILM JAKKAL (MARATHI) Producer: Neo n Reel Creation Director : Vivek Wagh
12 BEST ANIMATION FILM RADHA (MUSICAL) Producer : Fairy Cows Director : Bimal Poddar Animator : Niti n Kharkar
13 SPECIAL JURY AWARD SMALL SCALE SOCIETIES (ENGLISH) Director : Vipin Vijay
14 BEST SHORT FICTION FILM CUSTODY (HINDI/ENGLISH) Producer & Director : Ambiecka Pandit
15 BEST FILM ON FAMILY VALUES ORU PAATHIRAA SWAPNAM POLE (MALAYALAM) Producer: Satyajit Ray Film & Television Institute Director : Sharan Venugopal
16 BEST DIRECTION KNOCK KNOCK KNOCK (ENGLISH/ BENGALI) Director : Sudhanshu Saria
17 BEST CINEMATOGRAPHY SONSI (HINDI) Cameraman: Savita Singh
18 BEST ON-LOCATION SOUND RECORDIST RAHAS (HINDI) On location sound recordist : Saptarshi Sarkar
19 BEST AUDIOGRAPHY RADHA (Musical) Re-recordist (final mixed track) : Allwin Rego & Sanjay Maurya
20 BEST EDITING SHUT UP SONA (HINDI/ENGLISH) Editor : Arjun Gourisaria
21 BEST MUSIC DIRECTION KRANTI DARSHI GURUJI-AHEAD OF TIMES (HINDI) Music Director: Bishakhjyoti
22 BEST NARRATION/ VOICE OVER WILD KARNATAKA (ENGLISH) Voice Over : Sir David Attenborough

Best Book/Writing on Cinema

S. No Title of the Book Language Name of the Author Name of the Publisher
1 A GANDHIAN AFFAIR: INDIA’S CURIOS PORTRAYAL OF LOVE IN CINEMA English Sanjay Suri HarperCollins Publishers India

Special Mention

S.No Title of the Book Language Name of the Author
1 CINEMA PAHANARA MANUS Marathi Ashok Rane
2 KANNADA CINEMA: JAGATHIKA CINEMA VIKASA-PRERANE-PRABHAVA Kannada P R Ramadasa Naidu

Best Film Critic

S.No Name of the Critic Language
1 Sohini Chattopadhyay English

About Central Board of Film Certification (CBFC):

Chairperson – Prasoon Joshi
Head Office  – Mumbai, Maharashtra