Current Affairs PDF

68th National Film Awards 2022: Actor Ajay Devgan and Suriya jointly bags Best Actor Award

AffairsCloud YouTube Channel - Click Here

AffairsCloud APP Click Here

68th National Film Awards

On July 22, 2022, the 68th National Film Awards were announced at the National Media Centre in New Delhi, Delhi to honour best films of 2020 of Indian Cinema. The event for the same was organized by the Directorate of Film Festivals, which comes under the Ministry of Information and Broadcasting (MIB).

  • The best feature film award was conferred to Soorarai Pottru (Tamil). It also bagged most number of awards i.e. 5.
  • The Best Actor award shared by Suriya and Ajay Devgn.
  • The Best Actress award bagged by Actress Aparna Balamurali.
  • The awards are categorized into five. They are Dadasaheb Phalke Award (Lifetime Achievement Award), Feature films, Non feature films, Best writing on cinema, and Most film friendly state.
  • Dadasaheb Phalke Award 2020 will be announced later.

Who announced the awards?

The awards were announced by  Chitrartha Singh, Chairperson, Non-Feature Jury; Anant Vijay, Chairperson, Best Writing on Cinema Jury; and Dharam GulatiFeature Film Jury (Member – Central Panel) in presence of Ms. Neerja Sekhar, Additional Secretary, MIB.

  • The awards ceremony was originally slated to be held on 3 May 2021 but was postponed due to the COVID-19 pandemic.

Jury Members-Feature Film:

There was a 10-member jury for Feature Film which was chaired by filmmaker Vipul Shah, and include members cinematographer Dharam Gulati, National Award-winning Bengali actor Sreelekha Mukherjee, cinematographer GS Bhaskar, A Karthikraaja, VN Aditya, Viji Thampi, Sanjeev Rattan, S Thangadurai and Nishigandha.

  • Priyadarshanand was the Chair of jury for Most Film Friendly State.

Following is the list of awardees under different categories:

Six categories from the Feature Films section, two from the Non-Feature Films and Best Writing on Cinema sections each have been made eligible for Swarna Kamal (Golden Lotus Award) and the rest of the categories for Rajat Kamal (Silver Lotus Award).

  • There were no awards announced for ‘Best Animated Film 2020′ under Feature Films section and ‘Best Film Critic 2020′ under Best Writing on Cinema section. Both categories have been made eligible for Swarna Kamal.

Golden Lotus Award (Swarna Kamal):

All the awardees under this award are presented with a certificate and cash prize.

Swarna Kamal Award for Feature Film

CategoryFilmLanguageAwardeeCash Prize (Rs)
Best Feature FilmSoorarai PottruTamilProducer: 2D Entertainment Pvt.Ltd, Director – Sudha Kongara250000
Best DirectionAyyappanum KoshiyumMalayalamDirector: Sachidanandan KR250000
Best Popular Film Providing Wholesome EntertainmentTanhajiHindiProducer: Ajay Devgn FFilms, Director: Om Raut200,000 each
Best Children’s FilmSumiMarathiProducer: Harshall Kamat Entertainment, Director: Amol Vasant Gole150,000 each
Indira Gandhi Award for Best Debut Film of a DirectorMandelaTamilProducer: YNOT Studios , Director: Madonne Ashwin125,000 each

Swarna Kamal Award for Non-Feature Film

Best DirectionOh That’s BhanuEnglish, Tamil, Malayalam & HindiDirector: RV RamaniRs 1,50,000
Best non-feature filmTestimony of AnaDangiProducer & Director: Sachin Dheeraj MundigondaRs. 1,50,000

Swarna Kamal Award for Best Writing on Cinema

Best Book on Cinema‘The Longest Kiss‘Englishauthored by Kishwar Desai, and published by Westland Publications.Rs 75,000

Silver Lotus Awards (Rajat Kamal)

All the awardees under this award are conferred with a certificate and cash prize.

  • There was no award announced for Nargis Dutt Award for Best Feature Film on National Integration 2020.

CategoryFilmLanguageWinnerCash Prize (Rs)
Rajat Kamal Award for Feature Films
Best ActorSoorarai PottruTamilSuriya50,000 each
TanhajiHindiAjay Devgn
Best ActressSoorarai PottruTamilAparna Balamurali50000
Best Supporting ActorAyyappanum KoshiyumMalayalamBiju Menon50000
Best Supporting ActressSivaranjiniyum Innum Sila PengalumTamilLakshmi Priyaa Chandramouli50000
Best Film on Social IssuesFuneralMarathiProducer: Before After Entertainment Director: Vivek Dubey1,50,000 each
Best Film on Environment Conservation/PreservationTaledanda (Beheading a Life)KannadaProducer: Krupanidhi KreationsDirector: Praveen Krupakar1,50,000 each
Best Child ArtistTak-TakMarathi (Both)Anish MangeshGosavi
Akanksha Pingle &Divyesh Indulkar
50,000 each
Sumi
Best Male Playback SingerMi VasantraoMarathiSinger: Rahul Deshpande50000
Best Female Playback SingerAK Ayyappanum KoshiyumMalayalamSinger: Nanchama50000
Best CinematographyAvijatrik (The Wanderlust of Apu)BengaliCameraman: Supratim Bhol50000
Best ScreenplaySoorarai PottruTamilScreenplay writer (original): Shalini Usha Nair & Sudha Kongara50,000 each
Best AudiographyDolluKannadaLocation Sound Recordist (for sync sound films only): Jobin Jayan50,000 each
Mi VasantraoMarathiSound Designer: Anmol Bhave
Best EditingSivaranjaniyum Innum Sila PengallumTamilEditor: Sreekar Prasad50000
Best Production DesignKappela(Chapel)MalayalamProduction Designer: Anees Nadodi50000
Best Costume DesignerTanhaji :The Unsung WarriorHindiCostume Designer: Nachiket Barve & Mahesh Sherla50,000 (shared)
Best Make-up ArtistNatyam ( Dance)TeluguMake-up Artist: T V Rambabu50000
Best Music DirectionAla VaikunthapurramulooTeluguMusic Director (Songs): Thaman S50,000 each
Soorarai PottruTamilMusic Director (Background Score): G V Prakash Kumar
Best LyricsSainaHindiLyricist: Manoj Muntashir50000
Best ChoreographyNatyam ( Dance)TeluguChoreographer: Sandhya Raju50000
Best Action Direction Award (Stunt Choreography)AK Ayyappanum KoshiyumMalayalamStunt Choreography: Rajasekhar , Mafia Sasi & Supreme Sunder50000
Best Feature Film in each of the language specified in the Schedule VIII of the Constitution
Best Assamese FilmBridgeAssameseProducer: Sabita Devi ,Director: Kripal Kalita1,00,000 each
Best Bengali FilmAvijatrik( The Wanderlust of Apu)BengaliProducer: GMB Films Pvt.ltdDirector: Subhrajit Mitra1,00,000 each
Best Hindi FilmToolsidas JuniorHindiProducer: Ashutosh Gowariker Productions Pvt.LtdDirector: Mridul Toolsidass1,00,000 each
Best Kannada FilmDolluKannadaProducer: Wadeeyar MoviesDirector: Sagar Puranik1,00,000 each
Best Marathi FilmGoshta Eka Paithanichi (Tale of a Paithani)MarathiProducer: Planet MarathiDirector: Shantanu Ganesh Rode1,00,000 each
Best Malayalam FilmThinkalazcha Nishchayam (Engagement is on Monday)MalayalamProducer: Pushkar Films
Director: Prasanna Sathyanath Hegde
1,00,000 each
Best Tamil FilmSivaranjaniyum Innum Sila PengallumTamilProducer: Hamsa Pictures
Director: Vasanth S Sai
1,00,000 each
Best Telugu FilmColour PhotoTeluguProducer: Amrutha ProductionsDirector: Angirekula Sandeep Raj1,00,000 each
Best Feature Film in each of the languages other than those specified in Schedule VIII of the Constitution
Best Tulu FilmJeetigeTuluProducer: A R ProductionsDirector: Santhosh Mada1,00,000 each
Best Dimasa FilmSemkhorDimasaProducer: Aimee Baruah Production SocietyDirector: Aimee Baruah1,00,000 each
Best Haryanvi FilmDada LakhmiHaryanviProducer: Anhad Studio Pvt.Ltd
Director: Yashpal Sharma
1,00,000 each

Rajat Kamal for Most Film Friendly State

Madhya Pradesh

Rajat Kamal for Non-Feature Films

Best Investigative FilmThe Saviour : Brig.Pritam SinghPunjabiProducer: Akal Productions
Director : Dr. Paramjeet Singh Kattu
50,000 each
Best narration/ voice overRhapsody of Rains- Monsoons of KeralaEnglishVoice Over: Shobha Tharoor Sreenivasan50000
Best music direction1232 Kms: Marenge Toh Wahin Jaakar (1232 Kms– Will Die there only)HindiMusic Director: Vishal Bhardwaj50000
Best EditingBorderlandsBengali, Nepali Manipuri, Hindi & PunjabiEditor : Anadi Athaley50000
Best On-Location Sound RecordistJadui Jangal (Magical Forest)HindiOn location sound recordist: Sandip Bhati & Pradeep Lekhwar50000
Best AudiographyPearl of the DesertRajasthaniRe-recordist (final mixed track): Ajit Singh Rathore50000
Best CinematographyShabdikkunna Kalappa (Talking Plow)MalayalamCinematographer: Nikhil S Praveen50000
Best Film On Family ValuesKumkumarchan (Worship of the Goddess)MarathiProducer: Studio Filmy Monks
Director : Abhijeet Arvind Dalvi
50,000 each
Best Short Fiction FilmKachichinithu (The Boy with a Gun)KarbiProducer & Director : Khanjan Kishore Nath50000
Special Jury AwardAdmittedHindi & EnglishDirector: Ojaswee Sharma50000
Best Exploration /Adventure Film (to include sports)Wheeling the BallHindi & EnglishProducer: Film Division
Director :Mukesh Sharma
50,000 each
Best Educational FilmDreaming of WordsMalayalamProducer & Director: Nandan50000
Best Film On Social IssuesJustice Delayed but DeliveredHindiProducer: Mandeep Chauhan
Director : Kamakhya Narayan Singh
50,000 (shared)
Three SistersBengaliProducer : Ratnaboli Ray
Director : Putul Rafey Mahmood
Best Environment FilmManah Aru Manuh (Manas and People)AssameseProducer:Directorate, Manas National Park and Aaranyak
Director : Dip Bhuyan
50,000 each
Best Promotional FilmSurmounting ChallengesEnglishProducer : Delhi Metro Rail Corporation limited
Director :Satish Pande
50,000 each
Best science and Technology filmOn the Brink Season 2- BatsEnglishProducer : The Gaia People
Director : Akanksha Sood Singh
50,000 each
Best Arts and Culture FilmNaadada Navaneeta DR PT Venkateshkumar
(Dr. Venkatesh Kumar)
KannadaProducer :Dept. of Information and Public Relations, Govt. of Karnataka
Director : Girish Kasaravalli
50,000 each
Best Biographical FilmPabung SyamManipuriProducer : Film Division
Director : Haobam Paban Kumar
50,000 each
Best Ethnographic FilmMandal ke Bol
(Rhythm of Mandal)
HindiProducer : Madhya Pradesh Tribal Museum-Bhopal
Director : Rajendra Janglay
50,000 each
Best Debut Non-Feature Film of a DirectorPariahMarathi and HindiProducer : MIT School of Film & Telivision-Pune
Director : Vishesh Iyer
75,000 each

Special Jury Mention Award:

It was conferred to the following with Certificates:

i.Special Mention For Feature Films:

FilmLanguageAwardee
SemkhorDimasaActress: Aimee Baruah
VaankuMalayalamDirector : Kavya Prakash
JuneMarathiActor: Siddharth Menon
Godakaath & AvwanchhitMarathi (Both)Actor: Kishore Kadam
Toolsidas JuniorHindiChild Actor: Varun Buddhadev

ii.Most Film Friendly State: Special Mention :

  • The states of Uttarakhand and Uttar Pradesh (UP) were also regarded under ‘Most Film Friendly State: Special Mention’ with Certificates.

iii.The Best Writing on Cinema: Special Mention :

  • It was conferred to book ‘MT Anunahvangalude Pusthakam in Malayalam language authored by Anoop Ramakrishnan, and published by Malayalam  Panorama.
  • The book ‘Kali Paine Kalira Cinema’ written in Odia language by Surya Deo also bagged this special mention. It was published by Pakshighar Prakashanee.

About National Film Awards:

Established in 1954. Nargis Dutt and Uttam Kumar are the first actress and actor to get the Best Actress (then called Urvashi) and Best Actor (then called Bharat) Awards respectively.

  • These awards encourage the production of films of aesthetic & technical excellence and social relevance contributing to the understanding of cultures of different regions in cinematic form.
  • The juries are appointed by the Directorate of Film Festivals in India.