Current Affairs APP

Quants Questions : Number Series Set 13

Hello Aspirants. Welcome to Online Quantitative Aptitude Section in AffairsCloud.com. Here we are creating question sample in Number Series, which is common for all the competitive exams. We have included Some questions that are repeatedly asked in bank exams !!!

  1. 3, 14, 67, 330, ?
    A)1879
    B)1643
    C)1245
    D)1678
    E)None of these
    Answer
    B)1643
    Explanation :
    3*5-1 = 14
    14*5 – 3 = 67
    67*5-5 = 330
    330*5-7 = 1643

  2. 17, 17, 34, 136, ?
    A)2345
    B)3214
    C)1088
    D)1546
    E)None of these
    Answer
    C)1088
    Explanation :
    17*1 = 17
    17*2 = 34
    34*4 = 136
    136*8 = 1088

  3. 5, 8, 12, 16, ?
    A)24
    B)54
    C)36
    D)16
    E)None of these
    Answer
    D)16
    Explanation :
    (5*2) – 2 = 8
    (8*2)- 4 = 12
    (12*2) – 8 = 16
    (16*2) – 16 = 16

  4. 124, 115,140, 131,156, 147, ?
    A)172
    B)168
    C)159
    D)181
    E)None of these
    Answer
    A)172
    Explanation :
    124 – 9 = 115
    115 +25 = 140
    140-9 = 131
    131+25 = 156
    156-9 = 147
    147+25 = 172

  5. 672, 681, 663, 672, 654, ?
    A)675
    B)643
    C)663
    D)687
    E)None of these
    Answer
    C)663
    Explanation :
    672+9 = 681
    681-18 = 663
    663+9 = 672
    672-18 = 654
    654+9 = 663

  6. 122, 73, 110, 305, ?
    A)1540
    B)1234
    C)1406
    D)1204
    E)None of these
    Answer
    D)1204
    Explanation :
    (122*1) – 49 = 73
    (73*2) – 36 = 110
    (110*3) – 25 = 305
    (305*4) – 16 = 1204

  7. 346, 173, 259.5, 648.75, ?
    A)1560.54
    B)2270.62
    C)1450.25
    D)2125.75
    E)None of these
    Answer
    B)2270.62
    Explanation :
    (346÷2)*1 = 173
    (173÷2)*3 = 259.5
    (259.5÷2)*5 = 648.75
    (648.75÷2)*7 =2270.62

  8. 19, 21.5, 151.5, ?
    A)326.9
    B)432.4
    C)570.6
    D)616
    E)None of these
    Answer
    D)616
    Explanation :
    19*1 + 2.5 = 21.5
    21.5*2 + 5 = 48
    48*3 + 7.5 = 151.5
    151.5*4+10 = 616

  9. 731, 769, 845, 959, ?
    A)1111
    B)1234
    C)1076
    D)1305
    E)None of these
    Answer
    A)1111
    Explanation :
    731+ 38 = 769
    769+76 = 845
    845+114 = 959
    959+152 = 1111

  10. 21, 33, 102, 463.5 ?
    A)2787
    B)1245
    C)1678
    D)2134
    E)None of these
    Answer
    A)2787
    Explanation :
    (21*1.5) + 1.5 = 33
    (33*3) + 3 = 102
    (102*4.5) + 4.5 = 463.5
    (463.5*6) + 6 = 2787





Exit mobile version