Hello Aspirants. Welcome to Online Quantitative Aptitude Section with explanation in AffairsCloud.com. Here we are creating question sample in Number Series, which is common for all the IBPS,SBI,SSC and other competitive exams. We have included Some questions that are repeatedly asked in bank exams !!!
- 3,14,58,234,938,?
1 : 4152
2 : 4110
3 : 3754
4 : 4154
5 : 4624
[su_accordion]
Answer
Answer- 3 (3754)
Explanation- x4+2
[/su_accordion] - 3,25,255,2545,25455, ?
1 : 254550
2 : 254555
3 : 254545
4 : 254555
5 : 254556
[su_accordion]
Answer
Answer-3 (254545)
Explanation-
25=(3×10)-5
255=(25×10)+5
2545=(255×10)-5
25455=(2545×10)+5
?=(2545×10)-5 = 254545
[/su_accordion] - 4725,1050,300,120,80,?
1 : 40
2 : 160
3 : 120
4 : 110
5 : 60
[su_accordion]
Answer
Answer-2 (160)
Explanation- 4725 / 4.5=1050
1050/3.5=300
300/2.5=120
120/1.5=80
80/0.5=160
[/su_accordion] - 24,48,144,576,2880,?
1 : 17280
2 : 16640
3 : 14400
4 : 20160
5 : 14240
[su_accordion]
Answer
Answer- 1 (17280)
Explanation- 24 x 2=48
48×3=144
144×4=576
576×5=2880
[/su_accordion] - 363,795,1227,1659,2091, ?
1 : 2423
2 : 2613
3 : 2813
4 : 2513
5 : 2523
[su_accordion]
Answer
Answer- 5 (2523)
Explanation- +432 in every step
[/su_accordion] - 5, 5, 15, 75, 525, 4725, _____.
1 : 51795
2 : 50135
3 : 51025
4 : 50175
5 : 51975
[su_accordion]
Answer
Answer- 5(51975)
Explanation- multiply by consecutive odd numbers
5×1=5
5×3=15
15×5=75
75×9=4725
4725×11=51975
[/su_accordion] - 5, 13, 29, 61, 125, 253, _____
1 : 512
2 : 521
3 : 509
4 : 552
5 : None of these
[su_accordion]
Answer
Answer-3(509)
Explanation-
5 x2 +3 =13
13×2 +3=29
29×2+3=61 and so on..
[/su_accordion] - 16, 32, 35, 140, 145, 870, 877, _____
1 : 7016
2 : 885
3 : 5020
4 : 6018
5 : None of these
[su_accordion]
Answer
Answer- 1(7016)
Explanation-
16×2 =32
32+3=35
35×4=140
140+5=145
145×6=870
870+7=877
877×8=7016
[/su_accordion] - 5, 10, 35, 160, 785, _____.
1 : 2010
2 : 3910
3 : 2525
4 : 2860
5 : None of these
[su_accordion]
Answer
Answer- 2 (3910)
Explanation-
add 5^1,5^2,5^3,5^4,5^5 and so on in each step.
[/su_accordion] - 196, 200, 209, 234, 283, 404, 573, _____
1 : 872
2 : 840
3 : 884
4 : 878
5 : 862
[su_accordion]
Answer
Answer-5 (862)
Explanation- add square of prime no. in each step
4,9,25,49,121,so on
[/su_accordion]
AffairsCloud Recommends Oliveboard Mock Test
AffairsCloud Ebook - Support Us to Grow
Govt Jobs by Category
Bank Jobs Notification